YTB Başkanı Sayın Abdullah Eren’in Kırcaali Haber gazetesinin 600. sayısı nedeniyle gönderdiği kutlama mesajıPerşembe, 09 Haziran 2022

YTB Başkanı Sayın Abdullah Eren’in Kırcaali Haber gazetesinin 600. sayısı nedeniyle gönderdiği kutlama mesajı

Sayın Müzekki AHMET

Bulgaristan Kırcaali Haber Gazetesi Editörü

Bulgaristan ile Türkiye'yi birbirine bağlayan bağlar, komşuluk ve tarihi yakınlığın güçlendirdiği güncel işbirliklerinden ibaret değil. Yüz yıllardır bu ülkede mukim olan soydaşlarımız, iki ülke arasındaki derin ve samimi ilişkilere hem teminat olmakta hem de zenginlik katmakta. Bulgaristan ile Türkiye’yi bu bağlamda doğal bir müttefik haline de getiren Bulgaristan Türklerinin yaşamlarında son yıllarda gözlenen iyileşmeler, Bulgaristan halkından sonra en fazla Türkiye'yi sevindirmektedir.

Şunu belirtmek gerekir ki, Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin kopmaz bir parçasıdır. Bu gerçekliği bize yıllardır ispat eden somut örneklerden biri de 600. sayısına erişen haftalık Kırcaali Haber Gazetesidir. Matbu yayıncılığın sona erdiğinin çokça dillendirildiği günümüzde özveriyle sürdürdüğü cabalar sayesinde baskıya girmeye devam eden Kırcaali Haber, her zaman Bulgaristan'ın birliğini, bütünlüğünü ve gelişmesini savunmuş; basıldığı diller ve takip ettiği anlayış doğrultusunda yerel bir azınlık gazetesinden çok daha fazlası olduğunu göstermiştir. Dahası Kırcaali Haber olaylardan yorumlara, edebiyattan anketlere kadar hitap ettiği insanların haber alma özgürlüklerine çok yönlü olarak cevap vermekledir.

 Kırcaali Haber gazetesini, Bulgaristan Türklerinin başarılı girişimlerinden ve yaşadıkları ülkeye sundukları sayısız katkıdan biri olarak görmekteyiz. Bununla birlikte gazetenin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) 10 yılı aşkın süredir tüm Balkanlar'a yönelik düzenlediği faaliyetlerinde taşıdığı kardeşçe amaçları temsil etmesinden de memnuniyet duymaktayız. Söz konusu faaliyetlerimiz eğitim, kültür, müşterek değerler ve tarih gibi alanlara yoğunlaşmakta; dahil olan her ülkenin kendinden bir şeyler bulabileceği çalışmalara ve karşılıklı faydaya dayanmaktadır.

YTB olarak, Kırcaali Haber gazetesinin 600. sayısına erişmesinin mutluluğunu paylaşan taraflardan biri olarak; soydaşlarımızın hem kendi aralarındaki iletişime hem de dış dünyaya dönük haberleşmelerine katkı sağlayan böylesine bir organın uzun soluklu olmasının her türlü takdiri hak ettiğini düşünüyoruz. Gazetenin, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki köklü ilişkileri ve dostluğu geliştirmekte üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi, inanıyorum ki Bulgaristan makamları tarafından da takdir edilesi bir durumdur.

Hem şahsım hem de kurum başkanı olarak temsil ettiğim YTB adına Kırcaali Haber'i ve tüm çalışanlarını 600. sayı dolayısıyla yürekten tebrik ediyor, gazetenin daha nice yıllar Bulgaristan Türklerinin sesi olmasını diliyorum.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkanı Abdullah Eren


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER