Yüksek elektrik faturaları nedeniyle işletmelere tazminat ödenecekPerşembe, 20 Ocak 2022

Yüksek elektrik faturaları nedeniyle işletmelere tazminat ödenecek

Bakanlar Kurulu toplantısının başında Başbakan Kiril Petkov, hükümetin her ay rekor düzeyde yüksek elektrik faturaları nedeniyle işletmelere tazminat ödeyeceğine dair güvence verdi.

Başbakan, “Hane halkı tüketicilerinin yüksek elektrik faturaları almasına yol açan şey, yeni hükümet dönemindeki kurumların eylemleri değildir. Şu anda en büyük sorunlardan biri elektrik ve doğalgaz fiyatları. Hane halkı tüketicileri için elektrik, su ve merkezi ısıtma fiyatlarına moratoryum uygulama kararının yürürlüğü devam ediyor. Moratoryum kaldırılmadığı sürece onların fiyatları kaldırılmayacak. Bazı tüketicilerin yüksek faturaları geçen yaz belirlenen yeni fiyatlardan kaynaklanıyor” dedi.

Petkov, ayrıca devlet, parlamento tarafından kabul edilen moratoryum kaldırıldıktan sonra vatandaşların fiyat seviyelerinde bir artış hissetmesini önlemek için çok aktif bir şekilde çalıştığına kararlıydı.

İşletmelere gelince, iyi haber şu ki şirketler gecikmeli de olsa Aralık 2021 için tazminat alacak. Tazminat ödemesi 130 leva tutarında olup yılın ikinci ayının başında alınacak ocak ayı faturalarıyla birlikte alınacak. Yeni yıldan itibaren megavat saat elektrik kullanımı başına 250 leva tavan uygulanan yeni tazminat sistemi devreye sokulacak.

Hane halkı doğal gaz tüketicilerine gelince, aralık ve ocak ayları için yapılan yardımlar, hanelerin şubat ayında alacakları faturalara yansıyacak. Bununla birlikte yüksek doğal gaz fiyatı nedeniyle tazminat ödemelerinin şimdilik yalnızca hane halkı tüketicilerine yönelik yapılacağı ve işletmelerden gelen çağrılara rağmen tüzel kişilerin desteklenmesine yönelik herhangi bir mekanizmanın geliştirilmediği belirtildi.


DİĞER HABERLER