Yüksek tansiyon ilaçları ücretsiz olacakCuma, 25 Kasım 2016

Yüksek tansiyon ilaçları ücretsiz olacakÖnümüzdeki yıldan itibaren yüksek tansiyon ilaçları ücretsiz olacak. Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Denetim Kurulu'nun yüksek tansiyon hastalarının tedavisinin tamamen kasa tarafından karşılanması kararı aldığı bildirildi.

NZOK verilerine göre yüksek tansiyon tanısı konulan 200 bin civarında vatandaş 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ilaçlarını ücretsiz olarak alacaklar. Bu amaç için NZOK'un bütçesinden 10,5 milyon levalık fon ayırdığı belli oldu.

Yüksek tansiyon, belirli bir oranda kalıtsallıktan kaynaklansa da yüzde 95 oranındaki vakalarda neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen, yani idiyopatik bir hastalık olarak kabul ediliyor, geriye kalan diğer yüzde 5 oranındaki vakalarda ise böbrek ve endokrin hastalıkları veya bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanıyor.

Avrupa'daki kalp-damar hastalıkları uzmanlarına göre normal kan basıncı göstergeleri 130/85 mm Hg işaretlerini aşmamalıdır. Bir kişinin kan basıncı göstergeleri sistematik bir şekilde bu işaretlerdekini aşarsa, yüksek tansiyon hastası olarak kabul ediliyor.

Yüksek tansiyon hastalığı büyük tıbbi ve sosyal etkisi olan kronik bir hastalık, çünkü bu hastalığın zamanla kalpte, beyinde, gözlerde, böbreklerde, bacaklarda büyük kan dolaşımı damarlarında bozulma gibi komplikasyonları ve sonunda da klinik tezahürü olan kalp krizi, beyin felci ve başka ağır hastalıklar yüksek oranda ölüme, sakatlığa ve tedavi için aşırı giderlere neden olmaktadır.

Yüksek tansiyon hastalarının ancak yüzde 50'sinin bu hastalığını bildikleri, onlardan yüzde 50'sinin her hangi bir tedavi uygulamadıkları ve tedavi olan hastalardan ancak yüzde 50'sinin tatmin edici sonuçlar elde ettikleri tespit edilmiştir.


DİĞER HABERLER