Yüksek Yargı Kurulu başsavcının görevden alınması talebini reddettiPerşembe, 22 Temmuz 2021

Yüksek Yargı Kurulu başsavcının görevden alınması talebini reddetti

Yargı yönetiminin üst organı olan Yüksek Yargı Kurulu, ilk defa Başsavcının görevden erken alınmasını görüştü.

Kurul, 6 saatten uzun süren toplantısında Başsavcı İvan Geşev’in görevden erken alınması yönünde sunulan talebi reddetti.

Bundan bir hafta önce İçişleri Bakanı Boyko Raşkov'un sinyali üzerine Adalet Bakanı Yanaki Stoilov, Yüksek Yargı Kuruluna İvan Geşev'in görevden alınması talebini sundu.

İçişleri Bakanı, 100 sayfalık gerekçelerinde Başsavcının yargı yönetiminin prestijini zedelediğini ve yargı mensuplarının etik kurallarını ihlal ettiğini öne sürdü.

Raşkov'a göre Başsavcı, özel istihbarat araçları ile elde edilen bilgileri usulüne aykırı şekilde duyurmuş bulunuyor. Bunlar arasında cumhurbaşkanı ve hava kuvvetleri baş komutanı arasında yapılan görüşme de var.

Başsavcılık tarafından cumhurbaşkanlığında düzenlenen ve hükümet karşıtı protestolara sebep veren operasyona büyük yer verilmekte.

İvan Geşev, sinayli hukuki anlamda "hiç" olarak değerlendirdi ve görev süresi içinde ilk defa bakan görevini yapan bir kişiye suç isnat ettiğini öne sürdü.

Bu arada Adalet Sarayı önünde BOETS sivil hareketi tarafından eylem düzenlendi. BOETS, başsavcının görevden alınması talebi ile 8 binden çok imza sunacağını bildirdi.


DİĞER HABERLER