Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattının eylüle kadar tamamlanması bekleniyorCumartesi, 13 Ağustos 2022

Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattının eylüle kadar tamamlanması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda bir araya geldiği Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz ara bağlantı boru hattı (IGB) projesinin yüklenicisi Avaks Şirketi İcra Müdürü Antonis Mitsalis, boru hattı inşaat çalışmalarının en geç 2-3 Eylül'e kadar tamamlanacağına kanaat getirdi. Mitsalis, “En başından beri projenin önemini anlıyoruz ve sizi temin ederim ki projeyi hızlı ve başarılı bir şekilde bitirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Şirket müdürü, projede gecikme nedeninin pandemi olduğunu belirtti.

Mitsalis, ayrıca boru hattının işletmeye alınması için tüm gereksinimlerin tamamen farkına vardıklarını söyledi.

Radev, “IGB, sadece bir altyapı projesi değil, aynı zamanda güçlü bir bölgesel ve jeopolitik öneme sahip bir yapıdır. Bu proje sadece iki ülke arasındaki ortaklığı derinleştirmek için değil, aynı zamanda Bulgaristan ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için gaz arzının çeşitlendirilmesi ve ayrıca bölgemizde istikrarlı ekonomik kalkınmanın garanti edilmesi ve enerji arzında güvenliğin garanti altına alınmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) politikasının uygulanması için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca inşaat faaliyetlerinin daha hızlı tamamlanması için Bulgar tarafının her şekilde yardımcı olacağını vurguladı.

Toplantının bitiminden sonra Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı İvan Şişkov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Devletin tek endişesi, inşaatçının boru hattı inşaatının tamamlanmasına kadar inşaat işlerine ilişkin ayrıntılı bir günlük çalışma programı sunmamasıdır” diye kaydetti. Bakan, “Çarşamba günü şantiyede bir toplantı yapmamız ve orada benim tarafımdan istenen inşaatçı, belirtilen faaliyetler için varsa taşeronlar ve müteahhit ile koordine edilen günlük çalışma programının sağlanması konusunda anlaştık. Günlük çalışma programı, Enerji Bakanlığı ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı tarafından kontrol edilecek. Daha sonra bu program doğrultusunda planlanan her faaliyetin nasıl gerçekleştirildiğini operasyonel olarak izleyeceğiz” dedi.

Şişkov, ancak inşaatçının işini açıklanan son tarihe kadar - Ağustos sonu veya 2-3 Eylül’e kadar tamamlayacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Bakan, “Şu anda Ulusal İnşaat Denetimi (DNSK) ile Ulusal İnşaat Denetim Şirketi arasında doğal gaz boru hattını işletmeye alma aşamaları ile ilgili sorunu çözmek için belgeler üzerinde yoğun olarak çalışılıyor” diye belirtti.

Enerji Bakanı Rosen Hristov, “1 Ekim, Bulgaristan'a doğal gaz akışının başlaması için gerçekçi son tarihtir” dedi.

Hristov, inşaatçının boru hattı inşaatının zamanında tamamlanıp devreye alınacağına ve 1 Ekim’de boru hattından gaz verilmeye başlanacağına dair güvence verdiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere temmuz ayı başında eski Başbakan Kiril Petkov ve Yunan mevkidaşı Kyriakos Mitsotakis, Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattının resmi açılışını gerçekleştirdiler. Ancak geçici bakanlar Hristo Aleksiev ve İvan Şişkov tarafından yapılan bir incelemede gaz bağlantısının tamamlanmış olmaktan çok uzak olduğu tespit edildi. Aleksiev, inşaatın tamamlanmamış olduğuna dikkat çekti. Enerji Bakanı Hristov, basına yaptığı açıklamada, Azerbaycan’dan alınacak gazın eylül ayı başında boru hattından verilmeye başlamasının beklendiğini belirtti.


DİĞER HABERLER