Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı KapatılıyorÇarşamba, 28 Kasım 2018

Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı KapatılıyorBaşbakan Boyko Borisov, yönetiminin adının karıştığı Bulgaristan vatandaşlığı için gerekli belgelerin verilmesi için rüşvet alındığı iddia edilen yolsuzluk skandalının yaşandığı Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı'nın kapatılmasını düşünüyor. 21 Kasım 2018 tarihinde en son yapılan hükümet toplantısının stenograf aracılığıyla kayda geçirilen tutanağından Borisov'un, "Şimdi buradaki birkaç mesai arkadaşıma Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı'nı nasıl kapatacağımızı düşünmelerini söyledim, İçişleri Bakanlığı var, Adalet Bakanlığı var, Cumhurbaşkanlığı var. Bu konuda söz sahibi olan üç kurum bunlardır" dediği anlaşıldı. Toplantı tutanağına göre Borisov, ayrıca Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı'nın muhtemelen kapatılması halinde bakanlıklar arasında görev dağılımını da yapmıştır.

Başbakan, "Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanı ile birlikte kültür, eğitim ve diğer her şeyle ilgilenecek. Bunu zaten öyle veya böyle şimdi de yapıyoruz" diye izah etti.

29 Ekim'de yapılan kapsamlı bir operasyonda aralarında Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı Başkanı Petır Haralampiev ve Genel Sekreter Krasimir Tomov da bulunan kurumda görevli 20'nin üzerinde kişi gözaltına alındı. Kurumda yabancılara Bulgar kökenli olduğuna dair belge verilmesi için rüşvet alındığı ve yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. Yabancılardan alınan rüşvetlerin 5000 levaya kadar çıktığı iddia edilmektedir. Bir hafta önce Başbakan Boyko Borisov, yabancı uyruklu vatandaşlara verilen Bulgaristan pasaportlarının 5 yıl geriye dönük olarak denetlenmesini emretti.

Emri altındakilere Bulgaristan vatandaşlığı verilmesine yönelik prosedür başlatmaları için 5000 avro ve daha beş kere 350 avro rüşvet aldığı gerekçesiyle Petır Haralampiev hakkında soruşturma açıldı.

Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı Genel Sekreteri Krasimir Tomov, iki kere emri altındaki bir görevliye böyle bir karar almasını etkilemekle ve bunun için 800 ve 1500 avro rüşvet almakla suçlanıyor. Tomov'un kasasında yarım milyondan fazla leva ele geçirildi.


DİĞER HABERLER