Yurt dışında oy kullanacakların dikkatine!Pazartesi, 31 Ekim 2016

Yurt dışında oy kullanacakların dikkatine!  Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimleri ve ulusal referandumun yapılacağı 6 Kasım 2016 tarihinde yurt dışında olup, kullanma hakkına sahip vatandaşların seçime katılma dilekçesi vermeden de oy kullanabilecekleri bildirildi.

Yurt dışındaki vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimleri ve ulusal referandumda tercih ettikleri seçim sandığında oy kullanabilecek. Oy kullanabilmeleri için vatandaşların kimlik kartı, pasaport veya asker kimlik kartı olabilir, bir kimlik belgesi göstermeleri gerekecek.

Kimlik kartı veya pasaportlarının süresi dolan seçmenler, ancak kimlik belgelerinin yenilenmesine ilişkin başvuruda bulundukları takdirde Bulgaristan Cumhuriyeti'nin her hangi bir diplomatik temsilciliği veya konsolosluğu tarafından verilecek kimliklerini kanıtlayan belgeleri göstermeleri halinde oy kullanabilecek.

Seçim Sandık Komisyonu üyeleri seçmenlere başka bir seçim sandığında oy kullanmadıklarını ve oy kullanmayacaklarını beyan edecekleri bir beyan formu doldurtacak.

Hem Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimlerinde, hem de ulusal referandumda oy kullandıkları takdirde seçmenler böyle iki beyan formu doldurup imzalayacak.

Dışişleri Bakanlığının ve Merkez Seçim Komisyonunun şu linklerden http://www.mfa.bg/205/vote_places, https://www.cik.bg/bg/pvr2016/foreign/addresses ulaşılan internet sitelerinde yurt dışında açılacak seçim sandıklarının sayısı ve adresleri hakkında malumat alabilirsiniz.


DİĞER HABERLER