Zaharieva: Kuzey Makedonya'yı yıl sonuna kadar NATO'da görmek istiyoruzPazartesi, 25 Şubat 2019

Zaharieva: Kuzey Makedonya'yı yıl sonuna kadar NATO'da görmek istiyoruzDışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Makedon mevkidaşı Nikola Dimitrov ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada," Bulgaristan, Kuzey Makedonya'nın NATO müttefiki olma yönündeki çabalarını kuvvetle desteklemektedir" diye kaydetti.

Zaharieva,"Bulgar yatırımcıların güneybatı komşumuza ilgisi % 100 arttı. İyi bir altyapı varsa, bu ilgi % 200'e yükselecektir" diye belirtti.

Zaharieva, Aralık ayında Kuzey Makedonya'nın NATO üyesi olmasını temenni etti.

Bakan, yakında Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği'nin de (AB) bir parçası olmasını bekliyor. "İki ülke arasındaki zayıf altyapının tarihi adaletsizliğini düzeltmemiz gerekiyor" diyen Zaharieva, ikili ilişkilerin en şiddetli fırtınanın bile dostluğumuzu etkilemeyeceği şekilde olmasını istiyor.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, ülkesinin NATO için 25 yıl beklediğine dikkat çekti. Kuzey Makedonya'ya sorunlarını çözme gücü verdiğimizi belirten Dimitrov, "Başarılı olmaya kararlıyız" diye vurguladı. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı, önceki yıllarda iki ülke arasındaki kötüleşen ilişkilerin yanlışlığının düzeltilmesini istiyor.

İki ülkenin bakanları, bölgedeki durumu ele aldı. Her iki taraftaki politikacıların birbirlerine saldırmaması için bilgece hareket etmesi gerektiğini kaydeden Dimitrov, iki ülkeyi birbirine bağlayan ortak bir geçmişimiz olduğunu kabul etti. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı, "Her iki tarafın da arzusu iki yüzlü davranılmaması" dedi.

Zaharieva, Ataka partisinin önerdiği gibi Kuzey Makedonya ile Komşuluk Anlaşması'na ek anlaşma imzalanmasına gerek kalmayacağına inanıyor. Bakan, "Önemli olan çocuklarımıza gerçekleri öğretelim" dedi.

Dimitrov, ülkesinin buradaki tartışmaları yakından izlediğini söyledi. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı, "Tehdit ederek dostluk kurulması mümkün değil" dedi ve ülkesinin Bulgaristan ile yakın ilişkiler içerisinde olmaktan gerçek bir çıkarı olduğunu söyledi.

Dimitrov,"Gerçek bir dostluğa giden yolun hangisi olduğu konusunda vizyon ve bilgeliğe ihtiyaç var" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER