Zaharieva: Yurt dışına göçen Bulgar işgücünü ülkeye geri döndürmeliyizPazartesi, 27 Ağustos 2018

Zaharieva: Yurt dışına göçen Bulgar işgücünü ülkeye geri döndürmeliyizBaşbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ve Bulgaristan İnşaat Odası temsilcileri, diplomatik temsilcilikler yoluyla Bulgar ekonomisini ve şirketleri yurt dışında daha aktif bir şekilde popülarize etme fırsatlarını tartıştılar.

Onlar için yurt dışına göçen Bulgar işgücünün ülkeye geri döndürülmesini yanı sıra Bulgar asıllı komşu ülkelerin vatandaşlarının çalışma amacıyla Bulgaristan'da ikamet izni almalarına yönelik prosedürün kolaylaştırılması için devletin attığı adımlar önemlidir.

Zaharieva'nın ifadesine göre Bulgar diplomatik kurumun önemli bir unsuru, hem ülke ekonomisini diğer AB ülkeleri arasında popülarize etmek hem de buradaki yatırımlar hakkında bilgi sağlamaktır.

Zaharieva," Bulgar diplomatlarının Bulgaristan ekonomisi için çalışması gerektiğine inanıyorum. Büyükelçiliklerimizde ticari ve ekonomi ataşelerin bulunması çok önemlidir, böylece sektördeki farklı meslekler arasında hızla ilişkiler kurulabilir" dedi.

Başbakan Yardımcısı, Bulgar şirketleri için yurt dışında pazar arayışından başka önemli bir sorunun ekonominin nitelikli işgücü eksikliği olduğunu belirtti. Zaharieva," Çabalarımızı birleştirmeli ve çalışanlarımızı Bulgaristan'a nasıl geri getireceğimize dair ortak bir konsept ve kampanya geliştirmeliyiz. Devletin olumlu yönlerini ve insanlara burada ne kadar iyi şeyler olduğunu bildirmemiz son derece önemlidir" diye vurguladı.

Bulgaristan İnşaat Odası Başkanı Müh. İliyan Terziev, "AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin vizyonları ile tanışmak ve tek yönde hareket etmek ve aynı zamanda en iyi uygulamaları aktarmak istiyoruz" diye izah etti.


DİĞER HABERLER