Zararsız gıda ve içeceklere ilişkin kanunlar hazırlanıyorCuma, 17 Şubat 2017

Zararsız gıda ve içeceklere ilişkin kanunlar hazırlanıyorHalk sağlığı sektörünün durumu, mevcut sorunlar ve olası çözümlerle ilgili basın açıklaması yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Galin Kamenov, "Şeker içeren içeceklere ilave ücret getirilmesine ilişkin kanun tasarısı hazırlanması öngörülüyor" diye açıkladı.

Nüfusun sağlık göstergelerini iyileştirebilecek hedefler arasında ekmek ve süt üreticileriyle ürünlerinde kullandıkları tuz miktarının azaltılmasına yönelik müzakerelerde bulunulması ve işlenmiş gıdalarda trans yağların yavaş yavaş kullanımına son verilmesine ilişkin kanun tasarısı da yer alıyor.

Kamenov, "Bulgaristan, doğum oranı en düşük olan Avrupa ülkelerinden biridir. Bulgaristan'da doğurganlık hızı binde 9, ölüm oranı ise Avrupa'da binde 9,8 iken ülkemizde binde 15,3" diye belirtti.

Ülkede ölümlerin başlıca nedeni, yani ölümlerin yüzde 65,4'ü kalp-damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Bu da diğer AB ülkelerine kıyasla oldukça daha yüksek bir göstergedir. Son 10 yılda binde 6,8 ile ülkede çocuk ölüm oranı azalıyor, ancak bu gösterge AB ülkelerine kıyasla iki misli daha yüksektir.

2014 yılında yapılan sağlığı etkileyen risk faktörlerinin incelendiği ulusal bir araştırmadan elde edilen verilere göre her bir üçüncü yaşlı vatandaş sigara kullanıyor ki, bu vatandaşların yarısı 16-20 yaş arasında sigara içmeye başlamıştır. Kamu yerlerinde sigara kullanımı yasağının kontrolüne ilişkin mevcut mevzuat etkili değil. Araştırma sonuçları her dördüncü vatandaşın biri düzenli olarak alkollü içki kullandığını gösteriyor ki, onlar 13 yaşında alkol kullanmaya başlamıştır. Nüfusun yüzde 70 oranından fazlası yeteri kadar fiziksel aktivite yapmıyor. Araştırmaya katılan vatandaşlar yüksek miktarda tuz, yağ, kimyasal katkılı şeker tükettiklerini belirtiyor.


DİĞER HABERLER