Zlatograd’da iki bine yakın kişiye kurban yemeği dağıtıldıSalı, 27 Eylül 2022

Zlatograd’da iki bine yakın kişiye kurban yemeği dağıtıldı

Zlatograd (Darıdere) sakinleri ve misafirleri, kasabada geleneksel olarak her yıl bolluk ve bereket için kesilen kurban etiyle yapılan yemek dağıtım töreninde yeniden bir araya geldiler. Kurban yemeği dağıtım organizasyonu, Müslüman Encümenliğinin girişimiyle Zlatograd Bölge Müftü Vekilliği’nin desteğiyle gerçekleştirildi.

İki bine yakın porsiyon kurban yemeği hazırlanıp kasaba halkına dağıtıldı.

Törende hazır bulunan resmi konuklar arasında Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Ruse (Rusçuk) Bölge Müftüsü Yücel Hüsnü, Zlatograg Bölge Müftü Vekili Bayram Uşev, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcısı Nurettin Çakır, imamlar, Müslüman encümenlik temsilcileri, kanaat önderleri ve iş dünyası temsilcileri yer aldılar.

Programda yer alan Madan Hafız Murat Haci Hafızlık Kursu öğrencileri tarafından özel bir program sunuldu. Onlar, Kur'an ayetleri okuyup Bulgarca mealini açıkladılar.

Bölge Müftü Vekili Bayram Uşev, yaptığı selamlama konuşmasında geleneksel olarak Yüce Allah'a şükretmek için bir yıl daha gerçekleştirdikleri kurban kesim ve yemek dağıtım organizasyonunda emeği geçen Zlatograd sakinleri ve diğer hayırseverlere teşekkür etti.

Pandemi nedeniyle geleneğin iki yıldır kesintiye uğradığını hatırlatan Uşev, bu süre zarfında insanların sağlığın Allah'ın bize verdiği paha biçilmez bir lütuf olduğunun farkına vardığını vurguladı.

Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, “Yüce Allah bize sayısız nimetler bahşetmiştir. Bunların en büyüğü, O'nun insanlığa gönderdiği mükemmel dindir. Mümin ahlakı, onun Yaradan'a şükretmesini gerektirir, nimetlere şükretmesi ise onların devamını getirecek ve bereketini artıracak” diye kaydetti.

Program, Zlatograd Merkez Camii İmam-Hatibi Hüseyin Kamberov’un bolluk ve bereket için yaptığı dua ile son buldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER