Zorunlu asimilasyonun simgesi Türkan bebek Edirne'de anıldıPazar, 25 Aralık 2016

Zorunlu asimilasyonun simgesi Türkan bebek Edirne'de anıldıBulgaristan'da, 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkân Feyzullah içinEdirne'de anma töreni düzenlendi. Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkân bebeğin anısını yaşatmak için yaptırılan park ve heykelin bulunduğu alandaki törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Edirne Valisi Günay Özdemir, burada yaptığı konuşmada, her dönemde farklı adlarda zulümler yaşandığını, Türk halkının bu zulümlerin hep karşısında durduğunu belirterek, şöyle dedi: Bulgaristan'da farklı düşünce ve inançtaki insanlara da zulümler yapılıyorlardı. Çünkü oradaki yönetim asimilasyonu baskıcı şekilde uyguluyordu. Türkân bebek de mazlumlardan ve şehitlerimizden biriydi. Daha iki yaşını doldurmamış, dünyadaki bütün çocuklarımız gibi masumdu. Bu zulümler günümüzde de farklı şekillerde devam ediyor.

Türkiye'de günümüzde de her türlü zulme direnen bir Türk halkı ve yönetiminin olduğunu aktaran Özdemir "Türkiye kaybolursa ve zalimler ele geçirirse gidecek başka yerimiz yok. Bu konuyu en iyi bilen yine Balkanlardaki gönül dostlarımız, dünyadaki gönül dostlarımız ve Edirne halkıdır. Balkanlarda, Suriye'de, Irak'ta, İspanya'da veya farklı inanç ve düşüncede insanlar, zulme uğradığı zaman Anadolu'ya geliyor ama bizim gidecek başka bir yerimiz yok" diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Türkiye'nin dün olduğu gibi bugün de Balkanların yanında olduğunu aktardı. Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez de ülkenin birlik ve bütünlüğü için canlarını vermeye hazır olduklarını vurguladı. Konuşmaların ardından, protokol ile törene Balkanlardan ve Türkiye'den katılan vatandaşlar, Türkan Feyzullah'ın anısına yaptırılan heykele çiçek bırakarak dua etti.

Törene, Vali Özdemir'in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Edirne Jandarma Komutanı Albay Kâmuran Ersan ve Bulgaristan DOST Partisi milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları Şabanali Ahmed ile Aydoğan Ali katıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER