Zorunlu trafik sigortasına yeniden zam geliyor!Perşembe, 26 Temmuz 2018

Zorunlu trafik sigortasına yeniden zam geliyor! Zorunlu trafik sigortası fiyatı, geçen yıl içinde zamlanmış olmasına rağmen önümüzdeki bir iki ay içinde tekrar zamlanacak. Yılın başından bu yana trafik sigortası yaklaşık yüzde 25 oranında zamlandı ve sigortacılar tarife fiyatlarını birkaç kez artırdı. Otomobil için ortalama sigorta primi çoktandır 200 levayı geçti, ancak bu yetersiz çıktı.

Mali Denetim Komisyonu'nun yaptığı analiz sonuçları, yeni bir zam hakkı veriyor ve sigortacılar bu fırsatı kaçırmayacaktır. Sonuçlara göre, otomobil, kamyon ve otobüs sahiplerinden 2017 yılında toplanan primler, sigorta şirketlerinin maliyetlerini karşılamak için yeterli değildir. Mali düzenleyici organ, zorunlu trafik sigortası fiyatını artırma yönünde herhangi bir tavsiyede bulunmuyor, ancak bu satırlar arasında okunuyor.

Mali Denetim Komisyonu (KFN), Dünya Bankası'na sigorta prim tutarı ve hasarı karşılamak için yeterli olup olmadığına ilişkin analiz raporu sipariş etti. Şimdiye kadar analiz sonuçları açıklanmadı, geçen yıl Uluslararası Para Fonu ülkemizde sigorta primlerinin düşük olduğunu duyurdu. Fakat şoförler böyle düşünmüyor.

Mali Denetim Komisyonu'nun hesaplamalarına göre 2017 için önemli bir kayıp riski vardır. Hasar gören otomobil ve 5 ton altı ağırlığına sahip kamyonlar için talep edilen tazminatın karşılanması için 65 milyon leva yetmeyebilir. Fakat bundan önceki 5 yılda herhangi bir sıkıntı yoktu. Bir karşılaştırma yapacak olursak, kamyonlar ve römorkörler için kayıplar, 2013'ten bugüne kadar 7 ile 47 milyon leva arasındadır.

Sigortacılara göre, para sıkıntısı, Bulgar tescilli otomobillerin yurtdışında neden olduğu hasarların karşılanması ve Bulgaristan'daki mahkemelerin mağdurlara daha yüksek miktarlarda tazminat ödenmesi kararlarından kaynaklanmaktadır. KFN'in analiz raporuna göre 2017 yılında ölüm veya kişisel yaralanma için talep edilen ortalama manevi tazminat tutarı 51 067 levadır. 2017 yılında bu harcama kaleminden 232 680 milyon leva ödendi. Bir yıl önceki tutar ise 217 60 milyon levaydı.


DİĞER HABERLER