17 AYLIK ŞEHİDİMİZ TÜRKAN'I ANMA TÖRENİSalı, 26 Aralık 2006

     17 AYLIK ŞEHİDİMİZ TÜRKAN'I ANMA TÖRENİ Bulgaristan'da isim değiştirme sürecinde hayatını kaybeden minik Türkan anısına yaptırılan çeşme başında bugün düzenlenen anma törenine yoğun kar yağışına ramen yüzlerce kişi katıldı. Kirkovo ilçesine Mogilyane köyünde bulunan "Türkan Çeşmesi" ndeki törene Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) millet vekilleri Lütfi Mestan, Remzi Osman, Ahmet Yüseyin, Necmi Ali Tarım ve Ormanlar Bakanı Nihat Kabil, Belediye Başkanları ve dernek başkanları katıldılar.
Tören saat 09,00 da şehitlerimiz için okunan mevlit ile başladı. Kırcaali ili, Bulgaristan çapından ve yurt dışından gelen yüzlerce misafirlerin önünde konuşma yapan Kırkovo Belediye başkanı Şükran İdriz bu olayların bundan sonra bir daha hiç yaşanmamasını diledi.
24 Aralık 1984 tarihinde Totaliter rejimin isim değiştirme kampanyası esnasında, Mleçino'da başlayan protestolar Kirliyi de sarmıştı. 26 aralık günü onlarca soydaş protesto eylemleri başlattı. Harekete geçirilen askeri birlikler, gelen emirle ateş açtı ve 17 aylık Türkan da annesinin kucağında şehit edildi. Demokrasinin gelmesiyle onun adına yaptırılan çeşme önünde her yıl anma töreni organize ediliyor.