ALANTEPE ETKİNLİKLERİ ULUSLARARASI BOYUTA ULAŞTIÇarşamba, 23 Temmuz 2008

  ALANTEPE ETKİNLİKLERİ ULUSLARARASI BOYUTA ULAŞTI Hemetli nahiyesinin düzenlediği "Alantepe" Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri 20 Temmuz Pazar günü yapılan güreşler ve kültürel etkinliklerle sona erdi. Etkinliklere Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu, Mehrikoz Nahiye Başkanı Abdulkadir Hafız Hoca, Sirkelli Belediye Başkanı Hasan Kaşif, Susurköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Bulgaristan-Ruen Belediyesi Başkan Yardımcısı Eyüp Musa, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Gençlik Kolları temsilcisi, milletvekili Ahmet Hacıosman, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Asbaşkanı İlhan Ahmet, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Trakya Üniversitesi Rektörü Enver Duran, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Panthrakikos'un yeni oyuncusu Okan Yılmaz, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Bekirusta'nın yanısıra yaklaşık olarak 3500-4000 kişi katıldı.

Etkinlik İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle başladı.

Daha sonra da protokol konuşmalarına geçildi. Protokol konuşmalarında kısaca aşağıdaki görüşlere yer verildi:

Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu: "...Farklı din ve ırklara mensup insanların bir arada yaşadığı bir barış atmosferinde etkinlikler gerçekleşmektedir. Bölgemizde sağlık ve alt yapı sorunlarının giderilmesi için çaba sarfediyoruz..."

Rodop Valisi Aris Yannakidis: "...Bütün Rodop halkının gelenek ve göreneklerini yaşatmaya hakları vardır. Rodop güzel bir bölge, insanları da öyle. Hep birlikte, sağcısı solcusu, Azınlık ve çoğunluk bir diyalog masasına oturduk ve hep birlikte hayata ortak olarak devam etmeye karar verdik..."

Danışma Kurulu Asbaşkanı İlhan Ahmet: "...Her zaman sizin yanınızdayım. Ufak ufak da olsa yeni adımlar atılıyor. Etkinlik düzenlemek kolay değil. Bu etkinlik sizin varlığınız sebebiyle devam edecek. Bu etkinliğin devam etmesi kültürümüz için fevkalade önemlidir.."

Milletvekili Ahmet Hacıosman: "...Buranın eksikliklerini çok iyi bilmekteyiz. Görev yapmış bir vali yardımcısı olarak sıkıntıları çok iyi bilmekteyiz. Bir milletvekili olarak da buranın sıkıntılarını gidermeye çalıştığımı belirtmek isterim..."

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer: "...Bu festivalin Azınlığın kültürel değerlerini, hem de bölgenin kültürel zenginliğini yansıttığına inanıyorum. Yetkililerden aldığım izlenim bu festivalin her yıl daha da güzel düzenlendiği yöndedir. Bu festival tarihi ve kültürel değerinin yanında geleceğe dönük mesajlar da vermektedir. Uluslararası bir nitelik kazanarak bölgedeki ülkeler arasındaki ilişkileri ve dostluğu da güçlendiriyor..."

Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis: "..Büyük bir seviçle aranızda bulunmaktayım. Burada bulunmam, sadece buradaki etkinliklere verdiğim değeri göstermiyor, aynı zamanda Bölge Genel Sekreterliği'nin burada yapılan etkinliğe ve de ileride yapılacak olanlara desteğini göstermektedir. Gerek ekonomik ve gerek diğer yöntemlerle bu etkinlikleri destekleyeceğiz.
Hemetli Nahiyesini ilk ziyaret ettiğimde bir vatandaş, "Kapalı bir spor salonuna ihtiyacımız var. Çocuklarımız antreman yapamıyor ve bu tür etkinliklere bizler değil de başka ülkeler katılıyorlar" dedi. Sayın Başkan kapalı spor salonu olacaktır.
Bölgenin ihtiyaçlarını bilmekteyim. Ancak her iyi niyetli insan bilmelidir ki son dört yılda bu bölgeye yapılanlar, başka hiç bir dönemde olmamıştır. PEP programı sayesinde ki ilk 10 km. projesi hazırdır ve 800 milyon eouro tutarında yol projemiz vardır. Diğer 70 km. ise Eylül ayında tamamlanacaktır. Yine 11 adet baraj projesi de hazırdır. THİSEAS programından nahiye 2 milyon eourodan fazla almaktadır ki bu geçen yedi yılda sadece 700 bin eouro dır. Bölgenin ekonomik kalkınmasını yakından takip etmekteyiz. Kalkınma Bakanının çabalarıyla primler 2013 yılının sonuna kadar uzatılmıştır. Ancak korkmayın, bu bölge en kaliteli tütünleri üretiyor ve sizin tütünleriniz diğer sigaralar için gereklidir. Yine Kızılağaç-Eşşekdere yolunun yapımına da başlıyoruz. Zor günleriniz en yakın zamanda son bulacaktır. Emin olunuz ki, siz burada kalanlar, en kısa sürede bu bölgenin parmakla gösterilen en mutlu insanları olacaksınız."

Edirne Valisi Mustafa Büyük: "...Bizim gönlümüz her zaman sizlerle beraber, sizin gönlünüzün de bizlerle beraber olduğunu biliyoruz. Bu tür sportif ve kültürel etkinlikler dolayısıyla ilişkilerimizin geliştirileceğini biliyoruz. Dün sabahtan bu yana bu bölgede çeşitli ziyaretler yaptım ve gösterdiğiniz ilgiden çok memnunuz. Bugün burada gördüğümüz manzara da bizi ayrıca mutlu etti, heyecanlandırdı ve sizlerle beraber rolmaktan da mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Yine benzer faaliyetler dolayısıyla biz de sizleri Türkiye'ye bekleriz..."

Trakya Üniveesitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran: "... Burada bulunmaktan son derece gururlu ve duyguluyuz. Alantepe yiğitlerin alanı. Gönüllerin ve dostların buluştuğu yer. Yılda bir kez bile olsa hasretlerin giderildiği yer. Bu sevgi yumağına Edirne'den, Türkiye'den, dostlardan, canlardan can getirdim. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımız Edirne'de üniversitemde okumaktadırlar. Tralya Üniversitesi olarak bu bölgenin çocuklarını okutmaktan gurur duymaktayız. Önümüzdeki yıldan itibaren bu bölgeden müracaat eden çocuklar yalnız kendi aralarında yarışacaklar ve hepsi üniversiteye kabul edilebilecektir. İyi bir eğitim aldığımız zaman ancak ayakta kalabiliriz..."

Bulgaristan-Ruen Belediyesi Başkan Yardımcısı Eyüp Musa: "...Çok mutluyum. Buralara geliriz diye düşüncemiz yoktu; 15-20 yıl önce. Biz çelik perde arkasında yaşadık, çok zor yaşadık, ama haklarımıza kavuştuk zannediyoruz. Balkan Yarımadası'nda azınlık olmak çok zor bir iş. Ama çok da mutluyuz, çünkü atalarımızın bizlere bıraktığı emaneti koruyoruz ve devam ettiriyoruz. Sizler de umuyorum ki bu değerleri biliyorsunuz, koruyacaksınız ve çocuklarınıza devredeceksiniz.
Bugün Bakan Yarımadası'nda, Güney Doğu Avrupa'da ne var paylaşılacak? Devlet büyüklerimize de sesleniyorum. Yani biz burasını bir gül bahçesine çevirelim. Çocuklarımızı güzel eğitelim, komşu gibi yaşayalım. Bizim komşularımız çocuklarını kurt gibi yetiştirirse, biz kuzu gibi yetiştiriyoruz, ama, zannediyorum bu iş böyle devam ederse ki bunların örnekleri var. Bizim demokrasimize geçişimiz Balknalar'da örnek olarak gösteriliyor. Ama etrafımızda Bosna'da , Kosova'da ve başka yerlerde demokrasiye geçiş örnekleri bambaşka oldu. Biz anneler ağlamasın istiyoruz. Biz çocuklarımız hür yaşasın istiyoruz. Beraber yaşasın istiyoruz. Bu toprakları gül bahçesine çevirelim. Birbirimize gül verelim. Nefret vermeyelim. Nefretten nefret doğar. Çok anneler ağlamış, ağlamaya devam eder. Biz bunu istemiyorz. Biz barış istiyoruz, barış istiyoruz. "

Yapılan konuşmalardan sonra kültürel etkinliklere devam edildi. Bulgaristan'dan Esil Duran bir konser sundu. Kırcaali Belediyesi Çelik bölgesi halk oyunları ekipleri Bulgarca ve Türkçe oyunlar sergilediler.

Etkinliğin sonunda yağlı güreş müsabakalarının finalleri yapıldı. Finalde Stanimir Dinev'i yenen Edirne bölgesinden Ayhan Çelik 2008 Alantepe Başpehlivanı oldu. Etkinlik madalya töreniyle sona erdi.


DİĞER HABERLER