İzmir BAL-GÖÇ'den Balkan Göçmenlerine İftarÇarşamba, 29 Haziran 2016

 İzmir BAL-GÖÇ'den Balkan Göçmenlerine İftar  İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği 27.06.2016 tarihinde Gaziemir'de bulunan Mümin Gençoğlu Sosyal Tesisleri'nde İzmir'in her bölgesinden geniş katılımlı bir iftar yemeği düzenledi. Katılımcı sayısının 1500 kişiyi aştığı iftar yemeği daha önce olduğu gibi Balkan Göçmenleri arasındaki birliğin, kardeşliğin, dostluğun, kültürel ve sosyal işbirliğinin bir vasıtası oldu.

İftara DOST Partisi Kurucu Genel Bşk. Yrd. ve Kırcaali milletvekili Şabanali Ahmet, DOST Partisi Kurucu Genel Bşk. Yrd. Mehmet Hoca, İzmir Vali yardımcısı Mehmet Suat İlhan, Manisa Vali Yardımcısı Dr. Kadri Canan, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Gaziemir Bel. Bşk. Yardımcısı ve DOST Partisi Meclis Üyesi Abdürrahim Nursoy, Sarnıç Eski Belediye Başkanı İsmail Acar, Görece Eski Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Öztürk, Türk Tarih Kurumu Üyesi ve İkçü Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, İkçü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Kayapınar, İkçü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ünal Şenel, KIBATEK Kurucu Başkanı 9 Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Feyyaz Sağlam ve İzmir Valiliği eski koordinatörlerinden KIBATEK Yönetim Kurulu üyelerinden Dr. Fadıl Ünal Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyon Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, Kosova Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, Batı Trakya Derneği İzmir Şubesi Bşk. Mümin Durmuş, Eski Başkanımız ve Bornova Belediyesi Meclis Üyesi Hamdi Kanlıoğlu, İzmir BAL-GÖÇ Başkan Vekili ve DOST Partisi Meclis Üyesi Yakup Serbest, BGF Yönetim Kurulu Üyesi ve DOST Partisi Meclis Üyesi Sadık Yılmaz, Gaziemir CHP İlçe Başkanı Umut Tekin, Manisa Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı adına Altan Hafızismailoğlu, Gaziemir Esnaf Odası Başkanı Süleyman Beğen, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Turgay Altınışık, Seydiköylüler Derneği Başkanı Hakan Süvari ve İzmir BAL-GÖÇ üyeleri katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Fahriye Ersoy, konuşmasına iftara katılma nezaketi gösteren vali yardımcılarını, milletvekillerini, federasyon başkanlarını, belediye başkanlarını, baro başkanını, siyasi parti temsilcilerini, STK temsilcilerini, üniversite hocalarını, meclis üyelerini ve tüm BAL-GÖÇ camiasını selamlayarak başladı.

"Ramazan ayı, mübarek ve on bir ayın sultanı olarak bilinir. Onu diğer aylardan ayıran ve özel kılan pek çok şey vardır. Ramazan, fakirlere, yoksullara ve kimsesizlere dost ve paylaşma elimizi uzatmanın, yüreğimizdeki sevgiyi çoğaltmanın, dertliyle dertli, mutluyla mutlu olmanın zamanıdır. Bizi bencilliğe, bireyselliğe iten bütün olumsuzluklara rağmen, iyilik, fedakarlık ve bütün güzellikler adına ne varsa harmanlayıp gönülden gönüle sunmaktır. Bu duygular herkesi iftar sofralarında buluşturmaktadır. Biz de gönül dostlarımızla Bulgaristan Türklerinin geleceğine gönül koymuş dostlarımızla aynı sofrayı paylaşmak istedik.

Dernek olarak Bulgaristan Türklerinin geleceğine yönelik Türklüğün ve Türkçenin yaşatılması için birçok etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinliklerimizin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Üyelerimize yönelik yaptığımız pek çok etkinliğe geniş katılım bizleri mutlu edecektir.

Sizlere bu akşam bir müjde vermek istiyorum. Gaziemir Sarnıç'ta kurulması planlanan İzmir BAL-GÖÇ sosyal tesisinin arsasını satın aldık. İşte tapusu! Satın almak için destek sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Biraz daha borçlandık. Bu borçlarımızı da inşallah sizlerin desteği ile en yakın zamanda kapatıp hep beraber temel atma törenimizi yapacağız. İnşallah bir yıl sonraki iftar yemeğimizde sosyal tesisimizin açılışını hep beraber yapacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bizler büyük bir camiayız ve hep beraber daha nice işler başaracağımıza inanıyorum."

BGF Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan yaptığı konuşmada iftara katılanları selamladı ve ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi. Özkan konuşmasının devamında, "Bu iftar sofrasında bir araya gelmemize vesile olan İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Sayın Fahriye Ersoy ve yönetimine katkı koyan herkese teşekkür ederim "dedi.
İzmir Bal-Göç'ün BGF çatısı altındaki en önemli ve güçlü derneklerden biri olduğunu etkinliklerini taktir etiklerini vurguladı.

Ramazan ayı içerisinde BGF ve Bursa Bal-göç olarak yapılan iftar yemekleri en son Kırcaali'de verilen İftar yemeği ile ilgili bilgi verdi.

Doç. Dr. Yüksel Özkan federasyonun görevleriyle ilgili bilgi de verdi. "Federasyonumuza, Dünyanın en güçlü kuruluşu olan Birleşmiş Milletlerde (Ekonomik ve Sosyal Konsey)'e Özel Danışman olma gibi çok onurlu görev verildiğini bildirmiştim.

Bu gelişme bugün yeni bir boyut kazanmış, Federasyonumuz Birleşmiş Milletler NGO - Sivil Toplum Örgütleri (Un - NGO - İRENE) adına Türkiye Ulusal Koordinatörü olarak seçilmiştir.

Bu görev Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı'ndan aldığımız yazı ile bizlere bildirilmiştir.

Yine bu yazıda Federasyonumuz Sivil Toplum Örgütleri kesiminin güçlendirilmedeki liderliği, Milenyum kalkınma hedeflerinin ( MDG) gerçekleşmesi için Sivil Toplum katkısını destekleme taahhüdü öğünmeye değer görülmektedir.

"Hiçbir gücün birliklerini bozamayacağını belirten Özkan, "Gerekçesi ne olursa olsun terör eylemlerini tasvip etmemiz mümkün değil. Terörü lanetliyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Çanakkale şehitlerimiz ve bugüne kadar bu ülkenin birliği ve beraberliği için kanını döken tüm güvenlik kuvvetlerimizi, askerlerimize, polislerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz." ifadesinde bulundu.

"Türkiye" ve "Atatürk" sözcüklerinin söylenmesinin hemen ardından her seferinde kopan güçlü alkışlar camiamızın bu iki sözcüğe yüklediği değeri bir kez daha gösterdi.

İftar yemeğinde,1985'in zorlu şartlarında kurulduğu günden bu güne, çizgisinden hiç taviz vermeden 31 yıldır yoluna devam eden İzmir Bal-Göç'ün ilkelerinin en başında HOŞGÖRÜ geldiğine dikkat çekildi. Derneğimizin, ne yurdumuzda ne de köklerimizin olduğu Balkanlarda ayrımcılığı, ötekileştirmeyi asla kabul edemeyeceğine ve derneğin "Yurtta Barış, Dünyada Barış" idealine hizmet etmekte olduğuna vurgu yapıldı. Geçmişte ve şimdi olduğu gibi gelecekte de İzmir BAL-GÖÇ'ün sofrasının kardeşlik, dostluk ve barış sofrası olmaya devam etmesi dilekleriyle yemek sona erdi.

Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER