Yunanistanlı Milletvekillerinden Avrupa Parlamentosuna Türkiye karşıtı deklarasyon teklifiÇarşamba, 28 Eylül 2016

 Yunanistanlı Milletvekillerinden Avrupa Parlamentosuna Türkiye karşıtı deklarasyon teklifi Kırcaali Haber Gazetesinin Avrupa Parlamentosundaki kaynaklarından aldığı bilgiye göre Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan bir grup milletvekili Avrupa Parlamentosuna "Türkiye'de insan hakları ve dini haklara saygı" başlığı altında bir deklarasyon sundukları anlaşıldı.

Deklarasyonda Türkiye'yi, 1914-1923 yılları arasında Yunan, Ermeni ve Süryani halklarına sözde Türk soykırımı uygulandığını kabul etmeleri çağrısında bulunuluyor.

Yunanlı ve Güney Kıbrıslı Milletvekilleri daha da öteye giderek 19 Mayıs'ın Avrupa Kemalizm Kurbanlarını Anma Günü olarak kabul edilmesini teklif ediyorlar.

Deklarasyon teklifi Avrupa Parlamentosuna, Milletvekilleri tarafından imzalanması için 12 Eylül 2016 tarihinde sunulmuştur ve imza kampanyası 19 Eylül günü başlayarak 12 Aralık 2016 tarihine kadar sürecek.

Avrupa Parlamentosu İçtüzüğünün 136. Maddesi ve 4. ve 5. Paragrafına göre Deklarasyon teklifinin tüm milletvekillerinin çoğunluğu tarafından imzalandığı takdirde hemen yayınlanmaktadır.

Deklarasyon teklifini sunan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Avrupa Milletvekillerinin isimleri: Eva Kaili (S&D), Kostas Chrysogonos (GUE/NGL), Sofia Sakorafa (GUE/NGL), Maria Spyraki (PPE), Manolis Kefalogiannis (PPE), Eleni Theocharous (ECR), Elissavet Vozemberg-Vrionidi (PPE), Theodoros Zagorakis (PPE), Demetris Papadakis (S&D), Nikos Androulakis (S&D).


DİĞER HABERLER