15. Vefat Yıldönümünde Ömer Osman Erendoruk PaneliSalı, 19 Ekim 2021

15. Vefat Yıldönümünde Ömer Osman Erendoruk Paneli

Büyük şair ve yazar, hayatını Bulgaristan Türklerinin özgürlük mücadelesine adayan, bu yüzden baskı, zulüm ve sürgüne maruz kalan Ömer Osman Erendoruk’u vefatının 15. yılında unutmadık.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, Gaziemir Sarnıç Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen panele; Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkan Yardımcıları Orçun Moran ve Hakan Kara, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selahattin Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri Nimet Şekercioğlu, Nilgün Karadeniz ve Lütfü Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Gaziemir Adalet ve Kalkınma Partisi Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr.Kader Özlem, daha önce derneğimizin Genel Başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ünal Şenel, Gazeteci Yazar Mehmet Türker, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Gaziemir Kredi Kooperatif Başkanı Metin Taşkın, Manisa Büyükşehir Daire Başkanı Ergün Aksoy, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy; merkez yönetim kurulu üyeleri Sabri Atasoy, Metin Eminoğlu, Gülizar Dağlar, Emine Atasoy Öztürk, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Gaziemir - Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, yönetim kurulu üyeleri Kadriye Onbaşıoğlu ve Samet Vatansever, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın, Niyazi Yumrukkaya ve yönetim kurulu üyeleri ve Belene Gazilerimiz ile dernek üyeleri katıldı.

Anma etkinliğimizin açılış konuşmasında derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy "Bugün burada büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türkleri’nin milli ve manevi yolunu aydınlatan, büyük şair yazar Ömer Osman Erendoruk'u anmak için toplanmış bulunuyoruz, katılımlarınızdan dolayı herkese çok teşekkür ederim’’ dedi.

Anma etkinliğine katılan Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Kader Özlem de birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalardan sonra sahneye gelen Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Gülseren Bilgiç’in öğrencileri Nisa Karasaç, Berkay Keçeli, Anıl Özgür, Ata Mustafa Gazi ve İsmet Mert Mutlu Ömer Osman Erendoruk’un şiirlerinden derlenen şiirler okudular.

Anma töreninin panel bölümünde, Gazeteci Yazar Mehmet Türker  ‘’Erendoruk ile otuz üç yıl yakın dostlukları olduğunu ifade ederek, Erendoruk’un kimliği ve eserleri üzere bir sunum yaptı.

Türker, konuşmasında: “Bulgaristan’da totaliter rejimi en çok eleştirenlerden biri de ünlü yazar-şair Ömer Osman Erendoruk idi”. 1980 yılı başında tutuklanıp Eski Zağra Ceza Evi’ne atılan Erendoruk, 1984 yılı sonunda komünistlerce başlatılan asimilasyon politikasına karşı çıktığından 1985 yılının Mart ayında Belene Temerküz Kampı’na gönderilmişti. Kamp hayatından bir süre sonra Roman’a sürgün edilen Erendoruk, 1989 yılında sınır dışı edildi ve anavatan saydığı Türkiye’ye iltica etti. 

Ömrünün 17 yılını İstanbul’da geçiren yazar-şair Erendoruk burada öğretmen olarak çalışırken bir yandan da 20 kadar kitap kaleme aldı. Çağrı Yayınları tarafından tüm eserleri 10 kitapta toplanan Erendoruk’un tüm Bulgaristan’ lı yazar ve şairler arasında güçlü ve sağlıklı önsezisi ile üstatlığını ortaya koymuştur” dedi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ünal Şenel ‘’Ömer Osman Erendoruk’u hayattayken tanıma fırsatı olduğunu, ailesini ziyaret ettiğini, çok iyi bir eş ve baba olduğunu, edebi özelliğine onun kişiliğinin oluşmasına değindi, yazar olarak eğitimci yönüne dikkat çekerek örnekler sundu”.

Anma etkinliğimiz plaket ve şiir okuyan öğrencilere hediye takdimi ile sona erdi.

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış öğretmen, yazar ve şair Ömer Osman Erendoruk’u unutmadık ve unutturmayacağız.

Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER