18 MART'TA AZİZ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZÇarşamba, 14 Mart 2007

18 MART'TA AZİZ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZÇanakkale Şehitleri günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92'nci yıldönümü 18 Mart günü törenlerle kutlanmaktadır. Kutlamalar için Gümülcine, İskeçe, Dimetoka ve Dedeağaç'ın çeşitli bölgelerinden 10 civarında otobüs dolusu insan aziz şehitleri anmak üzere bölgeye gitmeye hazırlanmaktadır. Yine 18 Mart günü Gümülcine Türk Gençler Birliği'nde de Çanakkale Şehitleri'mizi anma töreni düzenlenmektedir. Bilindiği gibi Çanakkale Savaşları'nda Batı Trakya'dan 8.500 civarında soydaşımız şehit olmuş ve binlercesi de geriye dönmemişti. Yine Kırcaali ve Koşukavak bölgelerinden de binlerce Türk buraya bir daha geri dönmemek üzere gelmişlerdi. Vatanları uğruna şehit düşen soydaşlarımızı bir kez daha minnet ve saygıyla anıyoruz.
Çanakkale savaşları gizemlerle doludur. Araştırmacılar her geçen gün yeni bulgulara ulaşmaktadırlar. Çanakkale Savaşları'nı araştıran Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, savaşları bir tek bayan gazetecinin izlediğini tespit etmiştir; bu da Bulgar gazeteci Wanda Zembrzuska'dır. www.burasicanakkale.com adlı sitede çıkan haberin tamamı aşağıdadır:

Yıllardır Osmanlı arşivlerinde Çanakkale Savaşları'nı araştıran Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, kayıtlarda Bulgar gazeteci Wanda Zembrzuska'nın Çanakkale cephesinde görev yapan tek kadın gazeteci olarak göründüğünü söyledi. Cepheye Batılı ülkelerden 50'den fazla gazetecinin gelip haber yaptığını belirten Yrd. Doç. Dr. Esenkaya şunları söylerdi:
''Çanakkale cephesi açıldıktan sonra, birinci Cihan Harbi'nin diğer cephelerinde oldukça bir yavaşlama, hatta bekleme süreci başlıyor. Çünkü Çanakkale'de İngilizler kazanırsa, ki ümitleri tamamen o. Hemen İstanbul'u elde edip Mayıs ayında Almanlar'a karşı güçlü bir taarruzla Almanlar'ın işini bitirip, harbi en geç Haziran 1915'de tamamlamayı planlıyorlardı. Fakat Türkler'in hem 18 Mart, hem de sonrasında kara muhaberelerinde kahramanca mücadelesi sonucunda bütün devletler Gelibolu'da ne oluyor diye hiç umulmadık derecede sayısı 50'yi aşkın muhabirler grubunu bölgeye gönderiyordu. Wanda hanım da bunlardan biri. Bulgaristan'ın Otro Gazetesi'nin muhabiri Wanda Zembrzuska, 19 Ağustos 1915'te savaşları takip etmek için Osmanlı Genel Karargahı'ndan izin talep etmiş. O zaman henüz 24 yaşında olan Bulgar gazeteci, Romence, Fransızca, Bulgarca ve Almanca biliyor. Cephedeki ilk haberini ise Otro gazetesine 2 Eylül 1915'te ulaştırmış.''

YERALTINDAKİ ORDU KARARGAHI

Osmanlı arşivlerinden Bulgar gazetecinin 13 günlük serüvenini incelediğini ve 5 haberini bulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Esenkaya şöyle devam etti:
''Bunların ilkinde, İstanbul'dan çıkıp Tekirdağ'a kadar olan yolculuğundan bahsediyor. Bir torpido botuna bindiklerini belirtiyor ve İstanbul'daki Çanakkale harbinin izlerini çok net biçimde aktarıyor. Tekirdağ'da mola verdiklerinde, cepheye yiyecek götüren deniz araçlarının tamamen bakliyat, kavun ve karpuz yüklü olduğunu gördüğü bilgilerine yer vermiş. Bu bilgiler ise bugün bize her yerden Çanakkale'ye büyük bir destek sağlandığını gösteriyor. Karargah izlenimlerini anlatan bir diğer haberinde ise, karargaha yaklaşırken bir uçak bombardımanı ile karşılaştıklarını, ancak ciddi anlamda bir panik yaşamadıklarından bahsediyor. Bir başka haberinde bir yüzbaşı tarafından götürüldükleri Liman Von Sanders ile karşılaşmasında, 64 yaşındaki komutandan 'ne kadar diri duruyor' diye bahsediyor. Ayrıca 5'inci Ordu karargahının toprak üstünde olmadığını, tamamen zeminde olduğu bilgisini veriyor. Mesela bizde böyle bir bilgi yoktu. Onun anısından öğrendik. Alman Paşa Liman Von Sanders ile yaptığı konuşmaya ilişkin notlarında ise Sanders'in kendisine, 'Cephede tek kadın muhabir olarak görev yapmaktan korkmuyor musunuz' diye sorduğundan bahsediyor. Ayrıca etraftaki iki farklı karargahtan bahsediyor. Birisi Alman, diğerinin ise Türk geleneklerine uygun karargahlar olduğunu söylüyor.''


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER