2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şeki Görkemli Törenle AçıldıCuma, 29 Nisan 2016

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şeki Görkemli Törenle Açıldı2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan'ın Şeki şehri, TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şeki Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış törenine ev sahipliği yaptı.

29 Nisan 2016 tarihinde, Şeki şehrinde yer alan tarihi Han Sarayın bahçesine inşa edilen Kültür Başkenti Köyü'nde gerçekleştirilen etkinlikte TÜRKSOY üyesi ülkelerden misafir sanatçılar sahne alırken, Azerbaycan el sanatları ve halk oyunlarından çeşitli örnekler de sunuldu. Kültür başkenti açılışına anlam katan bir başka özel etkinlik ise geleneksel olarak gerçekleştirilen TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni oldu.

2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılışına, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ve Şeki Valisi Elhan Usubov'un yanısıra diplomatik misyon temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Kültür Başkenti programının kültür ve sanat hayatına gözle görülür bir canlanma getirdiğini söyleyerek, TÜRKSOY üyesi ülkeler Kültür Bakanları adına, ev sahibi Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev'e teşekkürlerini iletti.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev yapmış olduğu konuşmada Azerbaycan kenti, Türk kenti ve Şeki kenti'nin birbirine eş anlamlı olduğunu dile getirdi. Şeki'nin dünya çapında bir kültür merkezi olduğunu belirten bakan Garayev ‘'Azerbaycan kültürünü Şeki'siz düşünmek mümkün değildir'' dedi.

Etkinliğin onur konuğu olarak Şeki'de bulunan BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ise Şeki'de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu, Tarihi İpek yolu üzerindeki şehrin kültür başkenti ilan edilmesi ile birlikte, zengin bir kültürün yaşayan sembolü olarak pek çok turistik ve ekonomik katkı sağlayacağını belirtti.

Konuşmaların ardından, 2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Etkinlikleri kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye'den Şeki şehrine gelen sanatçı ve müzik grupları performansları ile sanatseverleri Türk dünyasında unutulmaz bir yolculuğa çıkardı.

8. TÜRKSOY Basın Ödülleri Sahiplerine Sunuldu

TÜRKSOY'un gelenekselleşmiş etkinliklerinden biri olan TÜRKSOY Basın Ödüllerinin sekizincisi 2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

‘'Birlikte Dirlik Vardır'' temasıyla özel olarak hazırlanan TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ, bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Gagavuzya (Moldova) ve Makedonya'dan 15 kişiye takdim edildi. Oğuz Kağan Destanı'ndan ilham alınarak hazırlanan ödül Türk Dünyasının zengin kültürel birikiminin korunarak gelecek nesillere aktarılmasında çalışmalarıyla katkı sunan kişi ve kurumlara takdim edilmektedir. TÜRKSOY bu ödül vesilesiyle ülkeler arasındaki kültür köprülerinin kurulmasında büyük öneme sahip olan medya sektörü çalışanları ve yöneticilerine teşekkürlerini sunmaktadır.

Şeki Hakkında

Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerle yılboyu yüzlerce kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak olan Şeki şehri Azerbaycan'ın en eski şehirlerinden ve önemli turistik bölgelerinden birisidir. Azerbaycan'ın Kuzey Batısında yer alan, çok sayıda tarihi anıt niteliğinde yapının bulunduğu Şeki, coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve yöresel şivesi ile yıl boyu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Meşe ormanlarıyla kaplı 2 bin metrelik dağların eteğine kurulmuş, Kişh Nehrine komşu olan, şifalı mineral suları ve ipekçiliğiyle ünlü şehir, ev sahibi olduğu çok sayıdaki tarihi yapı ile zengin Türk kültürünü gelecek nesillere taşımaktadır.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında

"Türk Dünyası Kültür Başkenti" uygulaması 2010 yılında İstanbul'da düzenlenen "Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi"nde TÜRKSOY'un önerisiyle hayata geçirilmiş, uygulama kapsamında 2012 yılında Astana, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Kazan, 2015 yılında Merv şehri bu anlamlı unvanı layıkıyla taşımıştır.

Türkmenistan'ın Merv şehrinde gerçekleşen 33 Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey toplantısında üye ülke kültür bakanlarının oybirliği ile almış olduğu karar sonrasında 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan'ın Şeki şehri ilan edilmiştir.

Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bugüne kadar yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlanmıştır.

Türk dünyası sanatçılarının ve entelektüellerinin buluşmasına imkan sağlayan Türk Dünyası Kültür Başkentleri ev sahipliği yaptığı etkinliklerle Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırmaktadır.

2016 Yılı TÜRKSOY Basın Ödülü Sahipleri

AZERBAYCAN
Şaik MEMMEDOV - "İctimai TV" Kanalı Enformasyon ve İctimai-Siyasi Programlar üzere Genel Müdür Yardımcısı
Hikmet MEMMEDOV - "Yeni Azerbaycan" Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Aydın GULİYEV - "Bakü - Haber" Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
KAZAKİSTAN
Aleksandr TARAKOV - "Kazakstanskaya Pravda" Gazetesi Genel Müdürü
Nurtöre JUSİP - "Aykın" Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Rövşen MEMMEDOĞLU - "Ahızka" Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
KIRGIZİSTAN
Abdilamit JUMAŞEV - "Jetigen" Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Munduzbek TENTİMİŞEV - Serbest gazeteci
TÜRKİYE
Mustafa KARTOĞLU - "Star" Gazetesi Ankara Temsilcisi
Oğuz DEMİR - "Hürriyet" Gazetesi Editörü
Yalçın TOPÇU - "Yerli Düşünce" Dergisi Kurucu Başkanı
TÜRKMENİSTAN
Aşirbek BAYMURADOV - Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo ve Sinema Kurulu Yayın Yönetmeni
ÖZBEKİSTAN
Umida MANİYAZOVA - Merkezi Asya Haber Ajansı Muhabiri
GAGAVUZ YERİ (Moldova)
Gheorghi IALANJI - Gagavuz Yeri Başkanlığı Protokol ve Basın Yayın Enformasyon Daire Başkanı
MAKEDONYA
Bünyamin LİMAN - "Yeni Balkan" Gazetesi Haber Muhabiri


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER