38. Saraybosna Kış Festivali açılışında TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov’a “Özgürlük Ödülü” takdim edildiSalı, 08 Şubat 2022

38. Saraybosna Kış Festivali açılışında TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov’a  “Özgürlük Ödülü” takdim edildi

38. Saraybosna Kış Festivali’nin Resmî Açılış Töreni’nde hümanizme, kültüre, insan hakları ve özgürlüklerine katkılarından dolayı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a "Özgürlük Ödülü" (Nagrada Sloboda) takdim edildi.

Çeşitli etkinliklerle 21 Mart’a kadar sürecek 38. Saraybosna Kış Festivali’nin Resmî Açılış Töreni 07 Şubat 2022 tarihinde Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Ordu Evi'nde düzenlendi.   

Başkent Saraybosna’da 1984 yılından itibaren devam eden ve şehrin kuşatıldığı dönemde bile programlarına ara vermeyen festivalin bu yılki sloganı "My New Way Art" olarak belirlendi.

Balkanlar'ın kültür ve sanat insanlarını bir araya getiren festivalin açılışına Saraybosna Müzik Lisesi, Jajce Eski Şehir Şövalyeleri, Saraybosnalı müzik okulunun genç sanatçıları, çello sanatçısı ve Festivalin Kültür Elçisi Belma Alic’in yanı sıra birçok sanatçı katıldı. 38. Saraybosna Kış Festivali’nin onur konukları arasında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov ve 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa da yer aldı.

Açılış töreninde Uluslararası Barış Merkezi tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle hümanizm, kültürel katkıları ile insan hak ve özgürlükleri mücadelesiyle yıla damgasını vuran kişi ve kurumlara Özgürlük Ödülü’nün takdim töreni gerçekleşti.

Hümanizme, kültüre, insan hakları ve özgürlüklerine katkılarından dolayı 2022 yılı  "Özgürlük Ödülü”ne Bosnalı madenciler, Saraybosna Müzesi, Bosna Hersek’teki Donör Ağı ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov layık görüldü.

Burada yaptığı konuşmada, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle 28 yıldır takdim edilen bu önemli ödülün kendisi için çok ayrı ve önemli bir yere sahip olacağını kaydeden TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, prestijli ödül için seçici kurula ve festivalin düzenleme komitesine teşekkürlerini iletti.

Sanatın, milletlerin gelecek kuşaklara armağan olarak bırakabilecekleri en önemli değerlerden bir tanesi olduğunu kaydeden Düsen Kaseinov, “TÜRKSOY’un Balkanlar’a açılmaya başlamasının 7. yılında Bosna Hersek’in, en köklü festivallerinden olan uluslararası Saraybosna Kış Festivali resmî açılışında bana bu ödülün veriliyor olması çok farklı bir duygu! Çok heyecanlıyım, çok mutluyum!

Bu ödüle layık görülmeme giden yolda benim her zaman yanımda olan Türk Cumhuriyetleri’nin tüm kurum ve kuruluşlarını, sanatçı dostlarımı da bu vesileyle buradan anmak istiyorum, onların maddi ve manevi destekleri bana her zaman güç vermiştir.” diye konuştu.

Saraybosna Uluslararası Barış Merkezi’nin (IPC) 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle 28 yıldır takdim ettiği “Özgürlük Ödülü”nün sahipleri arasında; Hırvatistan’in Eski Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç, Myanmarlı Nobel Barış Ödülü sahibi politikacı Aung San Suu Kyi, İngiltere’den Harry Potter kitaplarının yazarı Joanne Kathleen Rowling, 10. UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova, Papa Francis ve Angela Merkel de bulunuyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER