69 YAŞINDAKİ BULGARİSTAN TÜRK'Ü UZAY YOLCUSUSalı, 19 Ağustos 2008

69 YAŞINDAKİ BULGARİSTAN TÜRK'Ü UZAY YOLCUSUUzun yıllardan bu yana Amerika'da yaşayan Türk kökenli Şevket Çapaciyev adlı Bulgaristan vatandaşı, Virgin Galactic adlı İngiliz şirketinin 2009 sonunda yapmayı planladığı uzay yolculuğuna katılmak için başvurdu.

Pomak Türkü olan Çapaciyev'in 1963 yılında Bulgaristan'dan Yunanistan'a yasadışı yollarla geçtiği oradan da Amerika'ya gittiği öğrenildi. Halen Bulgar vatandaşı olan Çapaciyev Chicago eyaletinde yaşıyor. Ülkenin en önemli gazetelerinden 24 Saat, Şevket Çapaciyev'in Türk kökenli ve Müslüman oluşundan hiç bahsetmeden "Bulgar vatandaşı uzay yolculuğu için 200 bin dolar verdi" başlığıyla haberi 18.08.2008 tarihli sayısında manşetten verdi.

GAZETENİN HABERİNE GÖRE ÇAPACİYEV UZAY YOLCULUĞU İÇİN ŞUNLARI SÖYLEDİ:

"Uzay yolculuğunda beni 182. sıraya kaydettiler. Aslında ilk 100 için başvuruda bulmuştum. Ama yer yokmuş. Uzaya gidecek ilk kafilede yer kalmayınca ikinci kafileye alındım.

ÖNCE EĞİTİM SONRA YOLCULUK

2005 yılından beri bu yolculuk için bilet satan Virgin Galactic'in listesi tamamen dolu. Her biri 6 yolcu ve iki pilot taşıyacak uzay gemileriyle yaklaşık iki buçuk saat sürecek yolculuğa çıkmadan önce yolcular, sağlık kontrolünden geçirilecek ve ‘NASTAR' isimli eğitim merkezinde uçuş öncesi üç günlük bir eğitim alacaklar.


DİĞER HABERLER