AB Başsavcısı Laura Kövesi, Bulgaristan’dan 4 savcıyı daha atadıÇarşamba, 27 Ekim 2021

AB Başsavcısı Laura Kövesi, Bulgaristan’dan 4 savcıyı daha atadı

Avrupa Birliği (AB) Kamu Savcılığı Ofisinden (EPPO) yapılan açıklamada, Başsavcı Laura Kövesi’nin yönetimindeki AB Savcılığının, dört yargı görevlisini daha Bulgaristan’da görev yapacak AB ülkeleri tarafından delege edilen savcı olarak atadığı bildirildi. Böylece Bulgaristan’da görev yapan AB ülkeleri tarafından delege edilen savcı sayısı 8’e yükseldi.

Avrupa Savcılığı, bu yıl 1 Haziran itibariyle resmen faaliyete başladı, ancak bazı AB üye devletlerine savcı atama kotaları henüz dolmadı. Bunlardan biri, 10 aday gösteren Bulgaristan oldu, ancak Kövesi’nin ekibi altı adayı reddetti.

Haziran ayında Bulgaristan'a yaptığı ziyaret sırasında Laura Kövesi, devletten hızlı bir şekilde altı yeni aday belirlemesini istedi. Eylül ayında Yüksek Yargı Konseyi (VSS) Savcılar Yüksek Kurulu, AB ülkeleri tarafından delege edilen savcı atamaları için beş savcı ve bir uzman yargıç olmak üzere yeni adaylar seçti.

VSS, Pernik Bölge Savcı Yardımcısı Anita Jamalova, Köstendil Bölge Savcı Yardımcısı İvaylo İliev, Sofya Şehir Savcılığında görevli Anna Aleksova, Viktor Tarçev ve Stanislav Stoykov'un yanı sıra Özel Yetkili Ceza Mahkemesinde görevli Elena Popova'nın AB ülkeleri tarafından delege edilen savcı olarak atanmalarını Kövesi’ye önerdi.

Avrupa Savcılığından yapılan açıklamada atanan savcıların isimleri belirtilmemiştir. Lex.bg Hukuk Portalına göre, söz konusu savcılar Anna Aleksova, Viktor Tarçev, Stanislav Stoykov ve Elena Popova’dır. Diğer iki adayla ilgili karar ise henüz açıklanmadı.

Lüksemburg merkezli Avrupa Kamu Savcılığı, kuruluş fikrini destekleyen 22 AB üye devletinin tamamından delege edilen savcılar istihdam etmektedir. AB ülkelerinden Danimarka, İrlanda, Polonya, İsveç ve Macaristan EPPO üyesi değildir.


DİĞER HABERLER