AB nüfusunun yüzde %70'i Covid-19'a karşı tam aşılandıSalı, 31 Ağustos 2021

AB nüfusunun yüzde %70'i Covid-19'a karşı tam aşılandı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 31 Ağustos Salı günü yaptığı açıklamada, “AB, nüfusunun %70'ini Covid-19'a karşı tam olarak aşılama hedefine ulaştı. Bu harika şeyi başarmayı mümkün kılan herkese teşekkür etmek istiyorum. Ama salgın bitmedi. Daha fazlasına ihtiyacımız var. Aşı olabilecek herkese aşı olmaları için sesleniyorum” dedi.

Yılın başında AB, yaz sonuna kadar 18 yaşını doldurmuş kişilerin yüzde 70'inin tam olarak aşılanmasını hedeflemişti. Bu hedefe planlanan tarihten önce ulaşıldı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) web sitesinde yer alan veriler, 22 Ağustos itibariyle Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı (artı Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) nüfusunun %75,1'inin en az bir doz aşılandığını ve yüzde 64,9'unun tam aşılandığını gösterdi. On gün sonra Von der Layen bu payın artık %70 olduğunu açıkladı.

Bulgaristan, nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sinin tam olarak aşılanmış olmasıyla bu göstergelere göre sonuncu sırada olmaya devam ediyor. Romanya'da nüfusun %30'dan fazlası, Letonya'da %45'ten fazlası ve diğer tüm ülkelerde yarısından fazlası aşılandı.

Malta'da nüfusun yüzde 90'ın üzerinde, İzlanda, İrlanda, Danimarka ve Belçika'da yaklaşık yüzde 85'in üzerinde aşılandı.


DİĞER HABERLER