AB RAKI ÜRETİCİLERİNİ KIZDIRDICuma, 12 Ocak 2007

AB RAKI ÜRETİCİLERİNİ KIZDIRDIBrüksel'in boğma rakıdan almak istediği özel tüketim vergisi rakı üreticilerini isyan ettirdi.
Bir yanda AB'ye girme kutlamaları yapılırken diğer tarafta halk zengin olmayı hayal ederken AB'ye girişin diyetinin yoksul halka ödetildiğini iddia ederek tepki gösterdi. AB'nin zaten zengin olan kesimi daha zengin edeceğini, siyasiler tarafından kandırıldıklarını kısa sürede anladıklarını söyleyen üreticiler, vergi ödememek için üzümleri rakı yapmak için damıtılmak üzere kooperatiflere vermekten vazgeçerek eskiden olduğu gibi evlerinde iptidai usullerle rakı yapmaya başladılar.

Maliye müfettişlerinin son gelişmeler üzerine denetimlerini arttırarak Sandanski bölgesinde dört damıtma evini mühürlemesi rakı üreticilerini maliye müfettişlerini engellemek için harekete geçirdi. İlk önlem olarak üretim evlerini tespite gelen yetkililere yardımcı olmama kararı aldılar. Denetimlere bir tepki de kooperatiflerden geldi. Köylülerin fakir olduğunu, tüm vakitlerini bağlarda çalışmaya ayırarak bunu eğlenceye çevirdiklerini söyleyen kooperatif başkanları yeni vergilerin geçimini zorluklarla sağlayan köylülere ağır bir darbe olduğunu ifade etti.

AB uygulamasına göre, kooperatifin damıtma karşılığında bir litre rakıdan 2,2 leva, üretilen miktarın 30 litreyi geçmesi durumunda litre başına 4,4 leva vergi alması gerekiyor.

Genç AB üyesi halk bundan böyle rakıyı üretip vereceği vergi aklına gelince satmadan kendileri içecek gibi.


DİĞER HABERLER