AB ÜLKELERİNDE EROİN OUT, KOKAİN İN...Cuma, 30 Kasım 2007

AB ÜLKELERİNDE EROİN OUT, KOKAİN İN...Avrupa Birliği ülkelerinde kokain kullanımı ve uyuşturucuya bağlı ölümlerde artış görülüyor. Avrupa Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (EMCDDA) 2007 yılı raporuna göre AB ülkelerinde son 10 yılda eroin kullanımının azaldığı, kokain kullanımının ise arttığını belirterek esrar kullanımındaki artışın ise durduğuna değinildi. EMCDDA'nın yıllık raporuna göre AB ülkelerinde 3 milyon kişi hemen her gün esrar içiyor. AB'de kokain kullananların sayısı ise 2006 yılında 4,5 milyon kişiyi buldu.

Avrupa ülkelerinde en fazla kokain İspanya'da, en az ise Malta'da kullanılıyor. Fransa ve İtalya'da da kokain kullanımında artış gözleniyor. Rapor verilerine göre Avrupa, Kuzey Amerika'dan sonra uyuşturucuda ikinci büyük Pazar. Avrupa Kolombiya'dan kokain, Afrika'dan eroin ve Fas'tan esrar alımı için büyük önem arzediyor.

Avrupalı uyuşturucu uzmanları, uyuşturucu bağımlılarının suçlu olarak görülmemesi gerektiğini kaydediyor. Uyuşturucu bağımlılarının hapse atılması ile sadece hapishanelerin doldurulacağını savunan uzmanlar, bunun topluma hiçbir fayda sağlamayacağını vurguluyor.

AB ülkelerinde uyuşturucu kullanımıyla ilgili ölümlerin arttığını bildiren EMCDDA, yılda 7 ila 8 bin kişinin aşırı doz nedeniyle hayatını kaybettiğini, AB ülkelerinde uyuşturucuya bağlı ölümleri azaltma hedeflerine ulaşamama riski bulunduğunu vurguladı. Merkez, 2005 yılında uyuşturucu kullanımı sırasında 3 bin 500 kişinin AIDS'e yakalandığını belirterek, 200 bin kişinin HIV ile yaşadığını kaydetti.

Bulgaristan'da uyuşturucu kullanımına yönelik olarak hazırlanan raporda, 2003 yılına kıyasla, uyuşturucu kullanan öğrenci sayısının yüzde 6 oranında arttığı tespit edildi. Öğrenciler arasında eroin kullanımı iki kat arttı. Bu yıl 9-12. sınıf öğrencilerinin yüzde 6'sı kokain kullanırken bu oran 2003'te yüzde 2 seviyesinde idi. Rapora göre, 360 bin Bulgar vatandaşı hayatında bir defada olsa uyuşturucu kullandı. Bu kişilerin yaşları 18 ile 34 arasında değişiyor. 60 bin kişi ise son bir yıl içinde uyuşturucu kullandı. Son 30 gün içinde yaklaşık 40 bin öğrenci esrar kullandı. Bulgaristan'da en fazla uyuşturucu Sofya'da kullanılıyor. Hint keneviri en fazla kullanılan uyuşturucu durumunda iken sentetik uyuşturucular ikinci sırada geliyor. Uyuşturucu ve esrarı özellikle 15-34 yaş arasındakiler kullanıyor. Bu yaş grubu ülkedeki uyuşturucu kullananların yüzde 90'ını oluşturuyor.

EMCDDA tarafından yayınlanan ve Bulgaristan için korkutucu bir tablo sergileyen rapordan gerekli dersin alınarak gençlerin göz göre göre ölüme gitmelerini engellemek gerekmiyor mu? Hükümetin ve ailelerin gençlerimizi bu zararlı illetten korumak için acilen tedbir almaları, basın-yayın organlarının da uyuşturucuyla ilgili eğitici yayınlarına ağırlık vermeleri kaçınılmazdır.


DİĞER HABERLER