AB ÜYESİ OLMASI FARK ETMEZ...Çarşamba, 16 Mayıs 2007

AB ÜYESİ OLMASI FARK ETMEZ...Bulgaristan, AB üyesi olduktan sonra başta siyasetçileri olmak üzere ülkenin ileri gelenlerinin üzerinde komünist dönemden kalan sırların aralanması için çalışmalar başlattı. AB ülkelerinin açıklık politikası kapsamında yapılan çalışmalar içinde, özellikle Todor Jivkov döneminde haklarında doysalar açılmış olan kişilerin isimlerinin temizlenmesi geliyor.

Bulgaristan artık kimsenin uğramadığı arşiv odalarındaki tozlu dosyaları bir kurulun önüne yığdı ve bu dosyaların incelenmesine başlandı. Kişilerin kendi haklarındaki özel bilgilerin suistimal edilmesini engellemek maksadıyla başlatılan bu çalışma halen devam ediyor.

Bulgaristan şeffaflaşıyor. Ancak Bulgaristan'ı Balkanlardaki an kalıcı isim haline getiren soğuk savaş döneminden kalan sırlar ise hala kapalı kapılar ardında. Bulgaristan ve Rusya arasında yüksek seviyede gerçekleştirilen görüşmelerde ajandanın gündemlerinden bir tanesi, iki ülkeyi ilgilendiren gizli bilgilerin gizliliklerinin korunmaya devam edilmesi oldu.

Rusya, soğuk savaş dönemindeki en uyumlu çalışmalarını Bulgaristan ile gerçekleştirmişti. Casus filmlerine dahi konu olacak gizli operasyonlar gerçekleştirmiş olan bu ikili için artık kendi aralarında bile konuşulmayacak sırlar olması normal. Rusya'nın bir cerrah olduğunu düşünürsek, Bulgaristan ona ameliyatlarında asiste eden hemşire idi. Bu nedenle ameliyat hanede yaşananlarda bu ikili arasında kalırdı.

Rusya ve Bulgaristan bu konuda bir anlaşma imzalayarak, bu sırların daha derine gömülmesini sağladı. Sırların daha derine gömülmesi ya da hiçbir zaman açıklanacak olmaması uzun zaman içinde zaten geçerliliğini yitirecek olan suçlamalara engel olmaktan çok kendilerini gelecek kuşaklara örnek göstermeye çalışan yetişkinlerin gençliklerinde mahalle aralarında yaptıkları yaramazlıklardan utanmalarından başka bir şey değildir.

Her şeyini AB ile paylaşmaya ant içmiş Bulgaristan'ın Rusya ile olan bu anlaşması AB Parlamentosunda nasıl karşılanacak acaba?


DİĞER HABERLER