AB'de bir ay içinde Covid-19'a karşı ilk aşı teslimatlarına başlanacakCuma, 20 Kasım 2020

AB'de bir ay içinde Covid-19'a karşı ilk aşı teslimatlarına başlanacakAvrupa Konseyi'nin (AK) video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Aralık ayı ortalarından itibaren "Pfizer" (BioNTech) ve "Moderna" şirketleri tarafından koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşıların AB ülkelerine dağıtımı için Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanması bekleniyor" diye bildirdi.

Von der Leyen, başlangıçta sağlık görevlileri ve yaşlılara yönelik küçük miktarların teslim edileceğini belirtı. AK Başkanının ifadesine göre AK, şimdiye kadar aşı üreticileriyle beş çerçeve anlaşması imzaladı ve yakında altıncısının imzalanması bekleniyor.

Bu arada AB devlet ve hükümet başkanları, yeni hastalığa karşı antikorlar üzerine hızlı araştırmalardan elde edilen verileri karşılıklı olarak tanımanın yollarını tartıştılar. Von der Leyen'in ifadesine göre, sonucu belirlemede araştırma verilerinin yüzde 80'in üzerinde başarıyla tanınması planlanıyor.

Bir hafta önce ilaç şirketi Moderna, Covid-19'a karşı bir aşı ürettiğini duyurdu. Ürün, ilk araştırma verilerine göre % 94,5 oranında etkili sonuç veriyor.

Şirketin araştırmacıları, etkinlik oranının bu kadar yüksek olmasını beklemediklerini belirterek, ürünün en erken baharda pazara ulaşabileceğini vurguladı.

Bu, Covid-19'a karşı bir aşı denemesinin ön sonuçlarını açıklayan ikinci şirket. Daha önce Pfizer, BioNTech ile işbirliği yaparak, insanların % 90'ından fazlasını hastalıktan koruyabilecek bir aşı keşfettiklerini duyurmuştu.

Bu arada AFP haber ajansının haberine göre, Çin, Sinopharm tarafından geliştirilen deneysel bir koronavirüs aşısı ile yaklaşık 1 milyon kişiye aşı yapıldığını duyurdu. Bununla birlikte şirket aşının etkinliğine ilişkin herhangi bir klinik kanıt sağlamadı.


DİĞER HABERLER