AB’deki yetişkin nüfusun %70'i en az bir doz Covid-19 aşısı olduSalı, 27 Temmuz 2021

AB’deki yetişkin nüfusun %70'i en az bir doz Covid-19 aşısı oldu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “AB’deki yetişkin nüfusun %70'ine en az bir doz Covid-19 aşısı uygulanmıştır” diye açıkladı.

Von der Leyen, “Bu rakamlar, AB’yi aşılama konusunda dünya liderleri arasına yerleştiriyor” dedi ve yetişkin nüfusun yaklaşık %57'sinin tam olarak aşılanmış olduğunu ekledi.

AK Başkanı, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) verilerine göre ayrı ayrı ülkelerin aşılanan kişi sayıları arasında büyük farklılıklar olduğunu kaydetti. Örneğin, Romanya'da yetişkin nüfusun sadece %30'u aşılanmıştır, Danimarka'da ise %83'ü bir doz aşı olurken %61'i tam olarak aşılanmıştır.

Aynı zamanda Bulgaristan AB'de aşılama açısından kesin olarak son sırada kalıyor. ECDC’nin verilerine göre, ülkemizde nüfusun %18,5'i bir doz aşı oldu, %16,7'si ise tam olarak aşılandı.

Von der Leyen’in ifadesine göre, AB içinde aşılama hızı giderek arttı, ancak mümkün olduğu kadar çok insanın aşılanabilmesi için çabaların devam etmesi gerektiği konusunda uyardı. AK Başkanı, ayrıca koronavirüsün Delta varyantının çok tehlikeli olduğunu vurgulayarak son haftalarda daha önce bilinen varyantlardan çok daha hızlı yayıldığının netleştiğini hatırlattı


DİĞER HABERLER