ABDULLAH GÜL: " TÜRKİYE İLE BULGARİSTAN ARASINDAKİ PROBLEMLER, ÇÖZÜLEMEYECEK PROBLEMLER DEĞİL"Çarşamba, 17 Aralık 2008

ABDULLAH GÜL: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Bulgaristan arasında çözülemeyecek sorunlar olmadığını, Bulgaristan'daki Türklerle ilgili konularda iki ülke Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları arasında bir komite kurulmasına karar verdiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Bulgaristan'ın bölgede barış, istikrar ve güvenliğe önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, iki ülkenin iyi komşuluk ilişkilerini NATO bünyesinde müttefiklik, AB içinde ortaklık ilişkileriyle taçlandırdığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel bütün konularda olumlu gelişmeler kaydederek, "Daha önceki yıllarda kurduğumuz hedeflere ulaştığımızı, özellikle ticaretin 5 milyar dolara yaklaştığını görmekten büyük memnuniyet duyduk" diye konuştu.
Türkiye ve Bulgaristan'ın enerji konularına çok önem verdiğine dikkat çeken Gül, Türkiye'nin Bulgaristan üzerinden Rus gazı aldığını, Nabucco projesinin gerçekleşmesi halinde Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Avrupa'nın birçok ülkesine enerji sağlanacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan'ın uluslararası platformlarda Türkiye'yi desteklemesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
-NABUCCO PROJESİ-
Cumhurbaşkanı Gül, Nabucco projesinde yeni gelişme olup olmadığı ve tamamlanma süresiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
"Nabucco'yu da geniş biçimde konuştuk. Bu proje Avrupa'nın gaz ihtiyacını güvenli ve yeterli şekilde karşılamakla ilgilidir. Önemli kısmının Türkiye üzerinden geçmesi planlanmakta. Türkiye bu projeye önem vermektedir. Bu projeyle ilgili en önemli konu, yeteri kadar gaz teminidir. İlk etapta Kafkaslar, Hazar, Orta Asya birlikte düşünülüyor.
Bazı sorunlar da var. Türkiye'nin başka yönlerden de gaz temin çalışmaları söz konusu. Irak başta olmak üzere Arap gazı Türkiye sınırına 50 kilometre kadar yaklaştı. İnşaat devam ediyor. Sorunlar çözüldüğü takdirde İran gazı daha çok alınabilir. Gazın güvenli şekilde nakli ve çeşitli kaynaklardan temini meselesi var."
-"ERMENİLERDEN ÖZÜR DİLEME"-
"Ermenilerden özür dileme" kampanyası ve emekli büyükelçilerin karşı bildirisini nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soru üzerine Gül, Türkiye'de görüşlerin açıkça ifade edilebildiğini ve çeşitli gruplar ve kişilerin bir araya gelip fikirlerini açıklayabileceğini etti. Türkiye'nin devlet olarak komşuları ile ilişkilerini en iyi noktaya getirme konusunda bir tavrı olduğunu vurgulayan Gül, "Bizim devlet olarak tavrımız, tüm komşularımızla ilişkilerimizi en iyi noktaya getirmek, tüm komşularımızla güven, istikrar temin etmek ve bütün bölgede refahın gerçekleşmesini temin etmek. Bunun yolu da buradan geçer" diye konuştu.
-TÜRKİYE'NİN KOMŞULARI İLE İLİŞKİLERİ BİRİNCİ ÖNCELİK-
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilere verdiğini öneme dikkat çekerek, "Komşularımızla olan ilişkilerimiz birinci önceliğimizdir. Bulgaristan da önemli komşumuz olduğu için ilişkilerimize birinci derecede önem verdiğimizi anlatma fırsatı buldum" dedi.
Türk asıllı Bulgar vatandaşlarının iki ülke dostluğunun gelişmesine katkısı olduğunu ifade eden Gül, Parvanov'un ziyaretinin Türkiye ile Bulgaristan arasında yeni hedefler oluşturacağına inandığını söyledi.

-İKİ ÜLKE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARLARI ARASINDA KOMİTE-
Cumhurbaşkanı Gül, Bulgar bir gazetecinin, göç edenlerin mülk sorunu ile ilgili bir sorusunu şöyle yanıtladı:
"Bu tip konularla ilgili Türkiye ve Bulgaristan'ın bazı konuları var. Çözülmesini arzu ettiği meseleler var. Bunlarla ilgili şöyle bir karara vardık. Bulgaristan tarafı hangi meselelerin çözülmesini istiyorsa Türk tarafı hangi meselelerin çözülmesini istiyorsa bu konuları toplayıp iki ülke Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları arasında bir komite kuruyoruz. Onlar oturacaklar ve bütün bu meselelerin çözümünü bulacaklar. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki problemler çözülemeyecek problemler değildir. Büyük resim gayet iyidir. Bu da dostluk, işbirliği ve karşılıklı güvendir."
-PARVANOV: "TÜRKİYE'NİN AB PERSPEKTİFİNİ DESTEKLİYORUZ"-
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB perspektifini desteklediklerini söyledi. Parvanov iki ülke arasında gelişen diyalogun sonuçlarını son birkaç yılda gördüklerini ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolardan 5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.
Bulgaristan'ın NATO üyeliği sırasında Türkiye'nin verdiği desteği anımsatan Parvanov, aynı şekilde Bulgaristan'ın da Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini söyledi.
Bulgaristan'ın tüm komşularının AB üyesi olmasını istediklerini kaydeden Parvanov, "Tabii ki her bir ülke kaydettiği ilerleme ve başarılara göre değerlendirilecek" dedi.
Parvanov şöyle konuştu:
Günümüzde Bulgaristan çok farklı kaynaklardan doğal gaz temin etmeye başlıyor. Mesela doğal gaz nakli konusunda Azerbaycan ve Mısır ile sağlanan mutabakatlarımız var. Aynı zamanda ümit ediyorum ki Türkmenistan ile anlaşma yapacağız. Ve ümit ederim ki bu kapsamda Türkiye de bu doğal gazın Bulgaristan'a taşınması konusunda teminat verecektir ve bu konuda destek olacaktır. Yunanistan ve İtalya'ya giden boru hatlarını kullanarak Bulgaristan'ın da bu doğal gazın taşınmasında yardımcı olacağını düşünüyorum. Ve biz bekliyoruz ki, Bulgaristan'a yapılacak doğal gaz nakli, aynı şekilde Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye yapılan doğal gaz nakli gibi mütekabiliyet ilkesine dayanarak yapılacak."
-GÜL 2010'DA BULGARİSTAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK ENERJİ FORUMUNA KATILACAK -
Parvanov, Cumhurbaşkanı Gül'ün önümüzdeki yıl Nisan ayında Bulgaristan'da düzenlenecek enerji forumuna davet ettiklerini ve davetlerinin kabul edilmesinden çok mutlu olduklarını belirterek kendisinin de 2010 yılında Türkiye'de düzenlenecek Medeniyetler İttifakı zirvesine katılacağını söyledi.
-NABUCCO'NUN AB'NİN KİLİT ÖNEM VERDİĞİ PROJELERDEN BİRİ-
Nabucco projesine ilişkin bir soru üzerine, Nabucco'nun AB'nin kilit önem verdiği projelerden biri olduğunu kaydeden Parvanov, projenin başarısının birkaç şarta bağlı olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Birincisi güvenli doğal gaz kaynaklarının bulunmasıdır. Bundan dolayı ben bu bölgelerdeki ülkelere ziyaretlerimi artırıyorum, Kafkasya ve Hazar bölgesini ziyaret ediyorum. Mısır'da Sayın Hüsnü Mübarek ile yaptığımız görüşmeler bu amaçtan kaynaklanıyor. Anladığım kadarıyla Türkiye'nin ve Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığının da gayretleri bu yönde. Hem doğuda, hem kuzeyde büyük doğal gaz tüketicileri tarafından büyük bir rekabetle karşılaşıyoruz. Bana göre hem Bulgaristan, hem Türkiye'nin doğal gaz kaynaklarına sahip olan ülkelerle yürüttüğü diyalog bu güveni yaratıyor ve bu projenin gerçekleşeceğine dair ümit veriyor. İkinci önemli koşul, güvenilir yolların bulunması. Biz bu güvenli güzergahların birisinin de Türkiye üzerinden olduğuna inanıyoruz. Tüketicilerin ve Nabucco projesinin kurucu üyelerinin de daha aktif olmasını bekliyorum. Zira artık deklarasyon zamanı geçti, çalışma ve eylem zamanı geldi. Bulgaristan neredeyse 2 milyar metre küpü garanti etti. Bu doğal gaz miktarını biz Nabucco projesinin başlamasından önce de belki kullanabiliriz, ama her halükarda Nabucco projesi başladığında bu 2 milyar metre küp bizim projeye olan desteğimiz olacak."