Adana'da Düzenlenen Balkan Türkleri Çalıştayı Sona ErdiPazartesi, 30 Temmuz 2018

Adana'da Düzenlenen Balkan Türkleri Çalıştayı Sona ErdiBalkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) tarafından Balkan ülkelerinde yaşayan Türklerin sorunlarının ele alınması amacıyla Adana'da düzenlenen çalıştay sona erdi. Çalıştay kapsamında, çeşitli ülkelerde yaşayan Balkan Türkeri'nin sorunlarının çözümüne ilişkin alınacak kararlar belirlendi.

"CAMİ MİNARELERİ, TAPUMUZDUR"

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu ev sahipliğinde Adana'da düzenlenen ve üç gün süren çalıştay tamamlandı. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, çalıştayın değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, BRTK'nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin belirlediği politikalar çerçevesinde eğitim, dil ve ibadet gibi konularda çözüm üretmeye çalıştıklarını belirten Hacıoğlu," Balkanlarda yaşayan çocuklarımız, eğitim konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Bunun çözümü için Kosova'da 5 bin gencimize "Kısaltılmış Meslek Eğitim Kursları" verdik. Balkanlarda "Cami minareleri tapumuzdur" denir. Bu bağlamda özellikle Bulgaristan ve Batı Trakya gibi dini vecibelerin yerine getirilmesinde sıkıntı yaşanan ülkelerde camileri yeniledik, minareleri yaptık. Kuran-ı Kerim ve merasimle 2 binin üzerinde çocuğumuzu sünnet ettirdik" dedi.

"YÜRÜYÜN DEĞİL, YÜRÜYELİM, DİYORUZ"

Din kadar dil konusunun da toplum kimliğinin inşasında önemini vurgulayan Hacıoğlu, "Türkçe, Balkanlarda çok güzel konuşulur. Makedonya ve Romanya'da dil konusunda bir sıkıntı yaşanmazken; Batı Trakya, Yunanistan ve Bulgaristan'da ciddi sorunlar yaşanmakta. Kosova Türkleri, dil konusunda çalışma yaptıkları için bir sorun yaşamıyorlar. 23 Nisan'da "Türkçe Eğitim Günü" düzenliyorlar. Konfederasyon olarak Kosova'da, öğretmenlerimizi Türkiye'ye getirerek, üniversitelerde Türkçe eğitimi verdik. Yunanistan Hükümeti, "Türkçe öğretmenlerini ben eğitirim" dediği günden bu yana sorunlar arttı. 2 yıl olan okul öncesi eğitimde ise sadece Yunanca öğretilmekte, okullarda Türk gençleri istihdam edilmemektedir. Lozan'da elde edilen hakların tekrar hayata geçmesi için geçen sene Gümülcine'ne yapılan "Hak Yüryüşü'ne BRTK olarak destek verdik. Bulgaristan'da, Başbakanlık desteği ile 300 köy köy, kasaba kasaba gezerek ve yaklaşık 7 bin kişi ile anket yaparak çalışmayı ilgili bakanlıklara devrettik. Şumnu ve Kırcaali merkezli birer Türkçe öğretmenleri derneği kurulmasına rehberlik ettik, 70 bin adet Türkçe kitap basımına öncülük ettik. Bulgaristan'da son iki yıldır başlayan uyanışa destek verip, onları cesaretlendiriyoruz. Organize edilen tüm faaliyetlerde bizzat yer alıyor; "yürüyün" değil, "yürüyelim" diyoruz" şeklinde konuştu.

"SİYASİ PARTİLERDE TEMSİL EDİLMELİYİZ"

Konfederasyon olarak hedeflerinin siyasi partilerde daha etkin bir şekilde temsil edilmek olduğuna vurgulayan Hacıoğlu, "Balkan Türklerinden 2 tür adam çıkmaz: Vatan haini ve dilenci. Bu da demek ki, ülke çıkarlarında birleşebilen bir camiayız. Dernekler, bir siyasi partinin arka bahçesi olmamakla birlikte siyasetçi de yetiştirmelidir. Balkan ülkelerinde yaşayan Türklerin, ülkelerini terk etmemeleri ve Balkanlarda yaşayan yaklaşık 2-2,5 milyon Türk'e Türk vatandaşlığı verilmesi konusunda da çalışmaları yürütüyoruz" dedi.

"TÜRKLERİN, İKİ MUSTAFASI VARDIR"

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonun amaçları, teşkilat yapılanması ve çalışmaları hakkında bir sunum yapan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, "Birçok şeyi birlikte yaptık. 10 federasyonun bir araya gelmesi hiç kolay olmadı. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim. 2 gün boyunca yaptığımız istişarelerde mecliste siyasi anlamda yeterince temsil edilemediğimiz sonucu ortaya çıktı. Balkanlarda ve diğer bölgelerde yaşayan Türk Soylulara hangi ülke vatandaşı olduğuna bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti kimliği (çitte vatandaşlık) verilmelidir ve bu konuda da elimizi taşın altına koymalıyız. Hiçbir zaman unutmamalıyız ki, "Türklerin iki Mustafa'sı vardır. Birini dini liderimiz diğerini milli liderimiz olarak kabul etmişiz. Biri Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa ve diğeri Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür" dedi.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULDU

Çalıştay, BRTK Teşkilatlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocaman'ın teşkilatlanma yapısı ve yeni katılan dernekler hakkında bilgi vermesinin ardından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu öncülüğünde Adana'da ilk kez gerçekleştirilen etkinliğe Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu'na bağlı federasyonlar ile Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu'na bağlı derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı.


DİĞER HABERLER