AİHM, 4 AYDA 3 DEFA YUNANİSTAN'I "TÜRK" KELİMESİNE YASAK NEDENİYLE MAHKUM ETTİPerşembe, 27 Mart 2008

AİHM, 4 AYDA 3 DEFA YUNANİSTAN'I Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batı Trakya'da Türk Azınlığı'nın kurdukları İskeçe Türk Birliği ve Türk Kadınları Kültür Örgütü'nün, Yunanistan tarafından adlarında "Türk'' kelimesi geçtiği gerekçesiyle kapatılmalarını haksız bularak, Atina'yı mahkum etti. Yunanistan, son 5 ayda Batı Trakya Türklerine ait 3 derneğin kapatılmasıyla ilgili davalarda AİHM tarafından mahkum edildi.
AİHM, Yunanistan'ın Türk azınlık tarafından kurulan dernekleri kapatma kararıyla ''Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiği'' kararına vardı.
AİHM kararında, ikinci başvuruyla ilgili yargılanma süresinin de uzunluğuna dikkat çekilerek, ''Yunanistan'ın, AİHS'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini de ihlal ettiğine'' hükmetti.
-25 yıllık hukuk mücadelesi-
Batı Trakya Türk Azınlığı'nın en eski kurumu olan İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasıyla ilgili 25 yıllık hukuk mücadelesi İskeçe Türk Birliği lehine sonuçlandı. İskeçe Türk Birliği'nin 2005 yılından bu yana AİHM'de devam eden davasının sonucu bugün açıklandı. AİHM, İskeçe Türk Birliği'ni haklı bularak, 25 yıldır verilen hukuk ve demokrasi mücadelesinde Batı Trakya Türk Azınlığı'nın haklılığını tescilledi.

1983 yılında derneğin tabelasının yerinden sökülmesi ve derneğin kapatılması nedeniyle açılan davayla başlayan dönem, 7 Şubat 2005 tarihinde Yargıtay (Arios Pagos) Genel Kurulu'nun aldığı kararla iç hukuk açısından tüketilmişti. Bunun üzerine İskeçe Türk Birliği, Temmuz 2005 tarihinde AİHM'ne başvurmuştu. 14 Nisan 1927 tarihinde "İskeçe Türk Gençler Yurdu" adıyla kurulan dernek, 1936 yılında İskeçe Türk Birliği adını almıştır.

-Gerekçeli karar-
Hülya Emin ve altı arkadaşının, Gümülcine'de Mart 2001'de kurdukları ''Türk Kadınları Kültür Örgütü''nün, kapatılması üzerine, 2005 yılında AİHM'ye başvurmuşlardı.
AİHM, Hülya Emin ve arkadaşlarının açtığı davada maddi tazminata gerek görmezken, İskeçe Türk Birliği davasında 8 bin euro maddi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.
Strasbourg mahkemesi, gerekçeli kararında ''derneklerin, kendi etnik kültürlerini geliştirmeye çalışmasının, kesinlikle demokratik bir topluma tehdit oluşturamayacağı, farklı kültürlerden gelen azınlıkların, tarihi bir gerçeği olduğu ve bunu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde demokratik toplumun hoşgörüyle karşılaması ve koruması gerektiği'' vurgulandı.
-İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmetoğlu: Tarihi bir karar-
"İskeçe Türk Birliği'nin 25 yıllık hukuk ve demokrasi mücadelesinin başarıyla sonuçlanmasının mutluluğu içinde" olduklarını söyleyen İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, CİHAN'a konuştu. AİHM'nin kararını Batı Trakya Türkleri için tarihi olarak değerlendiren Ahmetoğlu şöyle konuştu: "Azınlık kurumları olarak bu kararı 25 yıldır bekliyoruz. Sonuçta sabrın ve inancın başarısı oldu. Tüm topluma, Batı Trakya Türklerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

İskçe Türk Birliği'nin hukuk mücadelesini özetleyen Ahmetoğlu, "İskeçe Türk Birliği, 1983 yılında başlayan kapatma davasında haksız bir uygulamayla karşı karşıya kalmıştır. İç hukuk mücadelemiz 2005 yılına kadar devam etmiştir. 2005 yılı şubat ayında Yargıtay (Arios Pagos) aldığı kararla İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasını onaylamıştır." dedi.

AİHM, geçen ekim ayında Evros (Meriç) Azınlık Gençleri Derneği'nin kapatılmasını da haksız bir uygulama bularak Atina'yı mahkum etmişti. Yunanistan, bu derneği adında "azınlık" kelimesi geçtiği gerekçesiyle kapatmıştı. Gümülcine Türk Gençler Birliği de, adında Türk kelimesi bulunduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. Bu dernekle ilgili hukuki süreç devam ediyor.
Yunanistan, ''Lozan Antlaşması'na göre, Azınlığın etnik terimlerle tanımlanamayacağı'' gerekçesiyle, adının içinde "Türk" kelimesi geçen dernekleri kapatıyordu.


DİĞER HABERLER