AP, gıda ürünlerinde çifte standardı yasakladıÇarşamba, 17 Nisan 2019

AP, gıda ürünlerinde çifte standardı yasakladı Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, tüketiciler için yeni ticaret mekanizması kurulmasını kabul etti. Mekanizma ile aynı marka, ancak farklı içerikli ve kaliteli gıda ürünleri haksız ticari uygulama olarak kabul edilecek. Böylece gıdada çifte standart ortadan kaldırılacak. Buna ilişkin rapor, 163 ret ve 14 çekimser oya karşı 474 kabul oyu ile onaylandı.

Bulgaristan Kamu Denetçiliği Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bu, 2017 yılının sonuna kadar hem ulusal hem AB düzeyinde gıda ürünlerinde çifte standart uygulandığının reddedildiği ve bu kesin iddiaların uygun araştırmalarla desteklendiği göz önünde bulundurulduğunda AB ülkelerinde gıda ürünlerinde çifte standardın kaldırılmasına yönelik çok ciddi bir adımdır".

Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, "Bugün AB kurumları, çok uluslu şirketlerin büyük ekonomik çıkarlarına rağmen vatandaşların çıkarları için çalıştığını kanıtladılar" diye kaydetti. Kamu Denetçisi, Avrupa Paralmentosu'nun bugünkü kararının Bulgaristan için büyük bir zafer olduğunu açıkladı.

Manolova, "AB'de gıda ürünlerinde çifte standarda karşı mücadeleye katılan herkese teşekkür ediyorum. Avrupa'ya, büyük olabileceğimizi ve Birliğin politikalarına aktif olarak katılabileceğimizi gösterdik. Ayrıca Bulgaristan vatandaşlarına Bulgaristan'daki kurumların, onurunu ve çıkarlarını korumak, haklı bir dava için nasıl birlikte çalışabileceklerini gösterdik" diye sözlerini ekledi.

Değişiklikler, aynı marka, ancak daha farklı içerikli yiyecek ve içeceklerin AB içinde dağıtılmasını yasaklıyor ve yasağı ihlal edenlere yaptırımlar uygulanmasına izin veriyor (üreticinin yıllık ciro tutarının % 4'ünden az olmayacak).

Eğer bir hatırlatma yapmak gerekirse Kamu Denetçisi, sorunun hem Bulgar kurumları hem de AB kurumları tarafından kabul edilmesi için üç yıldır mücadele ediyor. İncelemeler yapıldı, AB Ombudsmanı, Avrupa Komisyonu üyeleri ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'a birkaç mektup ve bildiri gönderildi. En son Manolova, AB'deki mevkidaşlarına gönderdiği mektupta ülkelerini temsil eden Avrupa Parlamentosu üyelerine yiyecek ve içeceklerde çifte standardın ortadan kaldırılmasını destekleme çağrısında bulunmalarını rica etti. Kamu Denetçisi, bir vatandaş olarak Bulgaristanlı aydınlarla birlikte 2017 yılının sonunda Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komisyonu'na toplu dilekçe gönderdi ve bu yılın başında dilekçeyi başarılı bir şekilde savundu. 2018 yılında kamu denetçiliği kurumu, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında yüksek düzeyde bir forum düzenledi ve bu forumda AB Komiseri Yourova yeni Tüketici Ticaret Mekanizması ile gıdalarda çifte standardın sona ereceğini açıkladı.


DİĞER HABERLER