AP Milletvekili Küçük, ABD Kongresi ve Senatosu'nda önemli görüşmelere katıldıCuma, 23 Eylül 2022

AP Milletvekili Küçük, ABD Kongresi ve Senatosu'nda önemli görüşmelere katıldı

Avrupa liberallerinin lideri İlhan Küçük, Capitol Hill’de ABD Kongresi üyeleri Mario Diaz-Balart, Joe Wilson ve Jim Costa ile gerçekleştirdiği bir dizi çalışma toplantısında Avrupa ve ABD arasında daha güçlü bir transatlantik ortaklığa verdiği desteği dile getirdi. Demokrasiyi teşvik etmek, Ukrayna'daki savaş, Ukrayna halkını destekleme fırsatları ve transatlantik ortaklık, politikacıların ilgi odağı oldu.

Küçük, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Savaş zamanlarında, kurallara dayalı uluslararası düzenin sınandığı zamanlarda, yakın transatlantik koordinasyon ve ortaklık alternatifsizdir. Bugün dünyanın bir kez daha İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana görülmemiş bir askeri seferberlik ile karşı karşıya olduğunu ve ancak ortak çabalarla barışı yeniden tesis edebileceğimizi ve demokratik değerleri koruyabileceğimizi görüyoruz. İnsan haklarını koruma ve otokrasiye karşı mücadele, ancak Avrupa ve ABD tek bir ses olduğunda başarılı olabilir. Demokrasi kazanmalıdır!”

İlhan Küçük, Washington ziyareti sırasında ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ABD Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) Başkanı Damon Wilson, Ulusal Demokratik Enstitü (NDI) Başkanı Derek Mitchell ve Alman Marshall Fonu ile Avrupa Birliği'nin (AB) ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde demokrasiyi teşvik etmek için ortak çabalar, Ukrayna'daki savaş ve Ukrayna halkını destekleme fırsatları ile Batı Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik entegrasyonunu teşvik etmek için ortak eylemler tartışıldı.


DİĞER HABERLER