AŞIRI MİLLİYETÇİLER SVİLENGRAD - KAPIKULE YOLUNU BİR SAAT BOYUNCA KAPATTILARPerşembe, 25 Ekim 2007

AŞIRI MİLLİYETÇİLER  SVİLENGRAD - KAPIKULE YOLUNU BİR SAAT BOYUNCA KAPATTILARAşırı milliyetçi VMRO partisi yandaşları seçim turizmini protesto amacı ile Svilengrad - "Kapitan Andreevo" Gümrük Kapısı yolunu bir saat boyunca kapatılar. Tüm Bulgaristan'dan 100 civarı kişi Türk vatandaşlarını Bulgaristanda ki seçimlere katılmalarına izin verilmemesi görüşü yandaşları hudut yolunu zincir yaparak ablukaya aldılar. VMRO Sliven, Yambol ve Burgas bölgesi koordinatörü Georgi Georgiev VMRO' nun müdahalesi sayesinde Bulgaristana Türk otobüslerinnin girmesine izin verilmediği yolunda açıklama yaptı. Yolculuk yapan minibüsten ise geçmelerine izin verilmesi için protesto edenlere para teklif edilmiş.
Georgiev' in sözlerine göre çifte vatandaşlığa sahip olan insanlar neden tam şu anda girip ve pazar günü çıkmaları lazım olduğuna dahil açıklama almaya çalışmışlar. Georgiev yolculuk yapan Bulgar ve Türklere gösterdikleri sabır ve anlayış için teşekkür etmiş.
Georgiev açıklamasında "Protesto sayesinde, biz onurlu bulgarlar olarak yerel seçimlere dış müdahaleye izin vermemeye başarabiliriz"',dedi. Onun sözlerine göre yerel seçimler yasası göçmenlere oy kullanma hakkını tanıdığından VMRO' dan protestonun sadece sembolik olduğunun farkına varıyorlarmış. Seçim gününe kadar geride kalan iki gün içerisinde VMRO' dan Türk vatandaşlarının yerel seçimlere katılmalarına izin vermemek amacı ile yolu kapatmaya devam etmeye çalışacaklarını söylediler.


DİĞER HABERLER