AŞIRI MİLLİYETÇİLER TÜRK ANIT ÇEŞMESİNİ YIKMAYA KARARLIPazartesi, 12 Mart 2007

AŞIRI MİLLİYETÇİLER TÜRK ANIT ÇEŞMESİNİ YIKMAYA KARARLIBoyan Rasate' nin Milli Bulgar İttifak millyetçileri ve Gvardia hareketi Burgas bölgesinde ki Trınak köyünde bulunan anıt çeşmeyi yıkacaklana söz verdiler. Bu çeşme 1984 -1986 yılları arasında suikast işledikleri suçlamaları ile ölüm cezasına mahküm edilen ve öldürülen Abdulla Çakır, Safet Receb ve Emin Mehmedali' nin anısına kaldırılşmştı.
10 kasım 1989 dan sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ partisi Burgas İl başkanı olan Emin' in kardeşi Sabri Mehmedali tarafından çeşme bu üç mahküm adına kaldırılmıştı. Çeşmede ki onur taşında bu üç kişinin ad değişimi'nin "vızroditelen proses' nin" kurbanları olduğu yazıyor.
Milliyetçiler beyannamelerinde bu çeşmenin yıkımını istıyorlar. Geçen hafta içerisinde "Türk terorizmin" kurbanları önünde baş eğdiler ve beyannamenin bir foto kopyasıvı valiliye yatırdılar. Bugün milliyetçiler cumhurbaşkanına, Bakanlar Kuruluna, Meclise ve Bulgaristan Avrupa komisıyonu temsilcilğine başvuracaklar.
1998 yılında çeşme bölge savcılığının kararıyla yıkılmıştı, ancak bir yıl sonra Ahmed Doğan' ın "Bulgaristan Bosna gibi olacak", sözlerinden sonra yeniden kuruldu.
Boyan Rasate "Butün dünyada terorizm kınanmaktadır, biz ise çocuk ve kadın katillerine heykel kaldırıyoruz. Bu çeşmeyi yıkmaya kararlıyız. Eğer devlet gerekeni yapmaz ise, biz yapacağı.Ondan sonra isterse Kosova olsun" dedi.


DİĞER HABERLER