ATAKA YİNE TÜRK KÜLTÜRÜNE SALDIRDIPazar, 02 Temmuz 2006

ATAKA   YİNE  TÜRK  KÜLTÜRÜNE  SALDIRDIAşırı milliyetçi ATAKA partisinin yayın organı 01.07.2006. tarihli sayısında /www.vestnikataka.com/ yine Bulgaristan'da yaşayan Türkler'in kültürüne saldırdı. Gazetenin yazısında ATAKA'nın Kırcaali temsilcisi Kameliya Kolçeva'nın yaptığı açıklamaya göre, Kırcaali bölgesinde yirmiden fazla kültür derneklerinin / okuma evleri / faaliyetlerinde Türk İslam kültürünün geliştirmekte olduğu ve bunun Bulgaristan kanunlarına aykırı geldiği, bunun için de kendilerinin Başsavcı Boris Velçeve suçduyurusunda bulunduklarını soylüyor. Yazısında Kolçeva şöyle diyor:

"Kırcaalide dernekler bizlere yabancı olan Türk islam kültürünü geliştiriyor ve bunların en büyü de Ömer Litfi külütr derneğidir. Denneklerde gelin kınalama, kurban kesme gibi şeyler öğretiliyor. Bu bulgar kültürüne ve yasalara karşı olan bir faaliyettir. Bizler bu devlete vergi veriyoruz , onlar ise bu paralar ile kendi kültürünü geliştiriyor.Bu dernekler hemen kapatılmalı ve biz en yakın zamanda imza toplamaya başlıyoruz."

Bulgaristanda yaşayan Türkler olarak ona şöyle diyoruz:

" Bizde sizin gibi Bulgaristan Cumhuriyetine vergilerimizi veriyoruz. Kırcaali bölgesinde 100 bin'den fazla Türk yaşamakta. Tabiki onların kendilerine ayit kültürü, geleneği var. Ve isteseniz de istemesenizde bu kültür yaşayacak. Sayın Kolçevaya bir tavsiyemiz var, lütfen Bizim kültürümüzle uraşmayı bırakın ve kendi politik işlerinize bakın."


DİĞER HABERLER