ATAKA, AVRUPA PARLAMENTOSUNDA TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI ÇALIŞACAKLARINI AÇIKLADICumartesi, 13 Ocak 2007

ATAKA, AVRUPA PARLAMENTOSUNDA TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI ÇALIŞACAKLARINI AÇIKLADIBulgaristan'da Türk ve çingenelere karşı ırkçı söylemleriyle tanınan aşırı sağ Ataka Partisi lideri Volen Siderov, Bulgar basınına yaptığı açıklamada Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çalışacaklarını belirtti.
Avrupa Parlamentosu'nda (AP) çeşitli ülkeleri temsil eden aşırı sağcı milletvekilleri, ortak hareket etme ve bir çatı altında toplanma konusunda anlaşma sağlanmasıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Siderov, AP'de Türkiye'nin üyeliği konusunda aktif çalışmalarda bulunacaklarını ve Türkiye'nin yerinin Avrupa'da olmadığını savundu. Bulgaristan'ın Türkiye'nin ekonomik işgali altında bulunduğunu iddia eden milliyetçi lider, ayrıca Türkiye'nin Trakya Bulgarlarının malvarlıkları karşılığında Bulgaristan'a 10 milyon dolar borcunu da ödemesi gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu'nda (AP) çeşitli ülkeleri temsil eden aşırı sağcı milletvekilleri, ortak hareket etme ve bir çatı altında toplanma konusunda anlaşma sağlamış, Belçika'nın Flaman bölgesinde faaliyet gösteren aşırı sağcı Flaman Çıkarları (Vlaams Belang) Partisi Genel Başkanı Frank Vanhecke, yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nda sosyal demokratların ve muhafazakarların bir çatı altında toplandığını hatırlatarak, "Bizler de aynısını yapma kararı aldık ve dün bizimle aynı dünya görüşüne sahip partilerle grup oluşturma yönünde ilk önemli adımı attık. Fransız aşırı sağcı Milliyetçi Cephe'nin (FN) kurucusu ve AP Milletvekili Jean-Marie Le Pen bile aramızda yer almakta. AP'de aşırı sağ eğilimli 7 ayrı ülkeden milletvekilleri var ve bu rakamın artması için yoğun çaba sarf edeceğiz. Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPO), İngiltere'deki UK Indenpendence Partisi, Bulgaristan'daki Ataka, Romanya'daki Romania Mare ve İtalya'nın eski diktatörü ve fasit Benito Mussolini'nin torunu da oluşumumuz içinde yer alıyor" demişti.


DİĞER HABERLER