ATAKA PARTİSİ BAŞKANI VOLEN SİDEROV'UN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILDIPerşembe, 22 Haziran 2006

ATAKA PARTİSİ BAŞKANI VOLEN SİDEROV'UN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILDIIrkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Ataka adlı partinin genel başkanı Volen Siderov'un dokunulmazlığı, parlamentoda yapılan oylamayla kaldırıldı.

Yaklaşık 2 ay önce Sofya-Filibe otoyolunda ''Bana suikast girişimde bulundu'' diyerek, özel korumasıyla Yavor Dokov adlı bir kişiye saldıran ve yaralayan Volen Siderov, adaleti yanıltmak ve darp suçlarıyla yargılanacak.

Bulgaristan parlamentosunda bugün cumhuriyet başsavcılığı tarafından gönderilen ve Volen Siderov'un dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen tezkere
ele alındı. Tezkere 17'ye karşı 147 oyla kabul edilirken, oylamada 9 milletvekili çekimser oy kullandı. Oylama sonunda Volen Siderov'un dokunulmazlığı kaldırıldı.

Gerek özel yaşamında, gerekse parlamentoda agresif tutumuyla dikkatleri üzerinde toplayan Siderov, Sofya mahkemesinde yargılanacak.Cumhuriyet başsavcılığının, halen hazırlanmakta olan iddianamede Siderov hakkında adaleti yanıltmak ve darp suçlarından 3 yıla kadar hapis cezası istemesi bekleniyor.

Volen Siderov, karıştığı olaydan sonra partisinden bir başka milletvekilini olay yerine çağırmış ve bu milletvekiline yalan ifade vermesi yolunda baskı uygulamıştı. Olay, milletvekilinin ''itirafıyla'' ortaya çıkmıştı.

Volen Siderov, dün de Bulgaristan parlamentosunda ziyarette bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Bulgaristan Parlamento Başkanı Georgi Pirinski'nin basın toplantısını provoke etmeye çalışmıştı.


DİĞER HABERLER