Avrupa Seçim İzleme Merkezi, AB ülkelerinde seçim kampanyasını izleyecekCuma, 26 Nisan 2019

Avrupa Seçim İzleme Merkezi, AB ülkelerinde seçim kampanyasını izleyecek Avrupa Seçim İzleme Merkezi, seçim kampanyasını tüm AB ülkelerinde eş zamanlı olarak izleyecek. Merkezin 27 AB ülkedeki ulusal seçim izleme birimlerini onlarca bilim insanı ve üniversite araştırmacısı oluşturuyor. Bulgar ekibinde yer alan Sofya Üniversitesi Gazetecilik ve Kitle İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mariyan Tomov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği demeçte şunları belirtti: "Avrupa Seçim İzleme Platformu", tüm AB üye ülkelerinden 100'ün üzerinde bilim insanının katıldığı bir araştırma projesidir. Amacımız, tüm üye devletlerde seçim kampanyasını izlemek - ulusal televizyonlarda yayınlanan reklam spotlarının ücretsiz ya da ücretli olup olmadığını, gazetelerde yayınlanan reklam malzemelerinin ücretsiz veya ücretli olup olmadığını kontrol etmek. İlk defa tüm AB ülkelerinde kampanya sırasında ana partilerin Facebook sayfaları da takip edilecek. Bu amaçla kurulan özel bir internet sitesi üzerinden tüketiciler reel zamanda ne tür propaganda kampanyaları yürütüldüğünü ve onların nasıl geliştirildiğini öğrenebilirler. Bununla daha bilinçli bir seçim yapılması ve mevcut kampanya konusunda AB'de seçim tartışmalarını zenginleştirmek amaçlanıyor".

Dr. Tomov, başlıca verilen mesajları, kullanılan söylemleri, ana adayların imajını ve performanslarını izleyeceklerini vurguladı. Mesajların daha sonra somut sonuçlar belirlenmesi ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin nasıl gelişeceğine dair vizyon oluşturulması için etki derecelerine göre özetleneceğini kaydeden Dr. Tomov, ilk ara sonuçların 5 Mayıs'ta açıklanacağını ve daha sonraki sonuçların, haftalık bazda açıklanacağını belirtti.

Siyasi partilere yönelik taahhütte bulunmadıklarının altını çizen Dr. Tomov, "Seçim kampanyasını tamamen bilimsel açıdan araştırıyoruz" dedi.

Dr. Tomov, Brexit'ten dolayı İngiltere'de ne olacağının çok merak edildiğini ifade etti.


DİĞER HABERLER