Avrupa Yatırım Bankası, iklim değişikliğine uyum projeleri için 1 trilyon avro ayıracakSalı, 24 Kasım 2020

Avrupa Yatırım Bankası, iklim değişikliğine uyum projeleri için 1 trilyon avro ayıracakAvrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkan Yardımcısı ve Yönetim Komitesi Üyesi Lilyana Pavlova, hibrid bir formatta gerçekleştirilen "Bulgaristan'da yeşil ekonomiye ve istihdama geçiş - yön, hedefler, politikalar, fırsatlar ve zorluklar" konulu konferansta görüntülü konuşmasında, "Avrupa Yatırım Bankasında tüm projelerimizi bu yılın sonuna kadar Paris İklim Anlaşması'nın hedef ve ilkelerine uygun hale getirmek için sıkı bir çalışma yürütüyoruz" diye kaydetti. Konferans, Alman-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası ile Dünya Doğa Koruma Fonu Bulgaristan Ofisi tarafından düzenlendi.

Pavlova, "2025 yılına kadar tüm yatırımlarımızın % 50'si iklim direnci ve çevre için olsun. Bu yıldan 2030'a kadar, 10 yılda 1 trilyon avroyu iklim direncine, çevre ve yeşil alan yatırımları için seferber edelim" dedi.

EIB Başkan Yardımcısı, "Önceliğimiz, kentsel ulaşım, sosyal altyapı, enerji verimliliği, yeniliklere ve Avrupa Yeşil Anlaşması'nın önceliklerine eşlik eden her şeye yatırım yaparak Avrupa Yeşil Anlaşması'nı uygulamak" diye belirtti.

Pavlova, konuşmasına şöyle devam etti: "Banka olarak bu yönde AB , AB üyesi olmayan ortaklarımız dahil üye devletlerle ilerlemek için bir planımız var. Bu plana, Avrupa Yatırım Bankası ve Yatırım Fonu ile birlikte EİB Grubu İklim Değişikliğine Karşı Yol Haritası adını verdik.

Bu, Avrupa Yeşil Anlaşması'nın başarılı bir şekilde uygulanmasına bizim katkımız. Yol haritamızı takip edersek, 2050 yılına kadar Avrupa'yı ilk karbon nötr kıta yapabiliriz".


DİĞER HABERLER