AYRIMCILIKLA MÜCADELE KOMİSYONU'NA VATANDAŞLARIN BAŞVURULARI ARTİYORCumartesi, 31 Mart 2007

AYRIMCILIKLA MÜCADELE KOMİSYONU'NA VATANDAŞLARIN BAŞVURULARI ARTİYORVatandaşlar, haklarının ihlal edildiği anlarda daha fazla başvurmaya başladı. Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanı Kemal Eyüp, geçen yıl komisyonun faaliyetleri hakkında hazırlanan raporu Meclis'e sundu.
Rapora göre, Komisyon'a 2006 yılında toplam 389 şikayet mektubu geldi. Bunların çoğunu çalışma ile ilgili şikayetler oluşturuyor. Vatandaşlar geçtiğimiz yıl en fazla iş arama ve işten çıkartılma konularında şikayette bulundu.
Etnik ayrımcılık konusundaki şikayetleri oranı da yüksek seviyede bulunuyor. Etnik ayrımcılık hakları ihlali ile ilgili olarak Komisyon'a 48 şikayet mektubu gönderildi. Özürlülere karşı ayrımcılık da yapıldığı gözlenirken bu konuda 25 şikayet başvurusunda bulunuldu.
Komisyon'a gelen şikayetlerin sayısı 2005'e kıyasla dört kat fazla gerçekleşti. Komisyonun 20 kararı uygulandı, 42 şikayet mektubu ise mahkemeye sevk edildi. 166 belediye, halkın eşitliğini takip edecek ve hakların ihlal durumunda bunları Komisyon'a iletecek bir görevlinin bulunacağı konusunda Komisyon'a güvence verdi.


DİĞER HABERLER