AZERBAYCAN DEVLET BAKANLIĞI YURT DIŞINDA YAŞAYAN AZERİLERDEN SORUMLU UZMAN VAGİF FETULLAYEV KIRCAALİYİ ZİYARET ETTİÇarşamba, 08 Kasım 2006

AZERBAYCAN DEVLET BAKANLIĞI YURT DIŞINDA YAŞAYAN AZERİLERDEN SORUMLU   UZMAN  VAGİF FETULLAYEV KIRCAALİYİ  ZİYARET ETTİAzerbaycan Devlet Bakanliği yurt dışında yaşayan Azerilerden sorumlu baş uzman Vagif Celal oğlu Fetullayev dün Kircaali'yi ziyaret etti. Kadriye Lyatifova Devlet Türk Tiyatrosunu ve Ömer Lütfi Kültür Derneğini ziyaret eden Fetullayev şehrin tarihi yerlerini gezdi.
Sayın Vagif Celal oğlu Fetullayev Kırcaali Haber'e şu açıklamayı yaptı.
"Biz Türkler aslında rahmetli Cumhurbaşkanımız Haydar Aliyev'in de dedigi gibi bir millet ayrı iki devletiz. Bunun için de biz yurt dışında yaşayan Azerbaycanlılardan Sorunmlu devlet Bakanligi olarak yabancı ülkelerde yaşayan Azerbaycanlılarla ilişkileri kururken Türklerle de sıkı iş birliği yürütüyoruz. Tüm bunların devamı olarak 2006 yılının 7 temmuz'unda Türkiye cumhuriyetinin Antalya şehrinde Azerbaycan ve Türk diasporta teşkilatlarının birge toplantısı yapıldı . Bu toplantıya yurt dışından Azerbaycan dernekleri ile beraber Türk dernek ve cemiyyetleri de katıldılar ve son olarak Türkiye - Azerbaycan lobbi (diaspor) teşkilatlarının birge faaliyetine dair protokol imzalandı. Aynı zamanda bu yıl İstanbul'da yapılan Türkçe konuşan devletlerin toplantısında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayin İlham Aliyev Türk ve Azerbaycan diaspor teşkilatlarının tüm alanlarda birge fealiyet hususi ile Ermenilerin yalanlarına karşı birge faaliyet yapmalarının önemli olduğunu belirtti ve 2007 yılında Azerbaycanın başkenti Bakü'de Türk ve Azerbaycan Diaspor teşkilatlarının birge toplantısının yapılmasını onerdi.
Bunun devamı olarak biz şimi Bakanlık olarak Türk ve Azerbaycan diaspor teşkilatlarının birge toplantısının hazırlığı içindeyiz ve Bulgaristanda bulunmamızın nedeni de bu."


DİĞER HABERLER