Bakan Hristov, Ukrayna’nın Bolgrad kentindeki Bulgarlara jeneratör bağışı yaptıÇarşamba, 21 Aralık 2022

Bakan Hristov, Ukrayna’nın Bolgrad kentindeki Bulgarlara jeneratör bağışı yaptı

Enerji Bakanı Rosen Hristov, nüfusunun %70'ini etnik Bulgarların oluşturduğu Ukrayna'nın Bolgrad kentine yapılan 18 adet jeneratör bağışını bizzat yerinde teslim etti. Bakan, Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Derneği Başkanı İvan Polovnyuk, Georgi Sava Rakovski Lisesi Müdürü Snejana Skoriç, Bulgar Kültür Merkezi Müdürü Galina İvanova, Bolgrad Bölge Meclisi Başkanı Mihail Sadakliev ve Bolgrad Bölgesi Devlet İdaresi Başkanı Gennady Bambura vb. şahıslar tarafından karşılandı.

Bakan, ziyaretine 500 Bulgar çocuğunun eğitim gördüğü liseden başladı. Şu anda orada eğitim vardiyalı olarak yapılıyor ve sığınağın kapasitesi kadar 250 çocuk yüz yüze yapılan derslere, bir o kadar da uzaktan yapılan derslere katılıyor. Her iki haftada bir çocuk grupları değişir. Hristov, “Yıllar önce Bulgar göçmenlerin parası ve emeği ile inşa edilen bu okulun bugün Bulgaristan'a vatanseverliği ve saygıyı aşılamaya devam etmesi etkileyici ve saygınlık uyandırıyor” dedi. Hristov, kilisenin yanı sıra Bulgar Kültür Merkezi’ni de ziyaret etti. Yerel halkın söylediğine göre şehirde günde sadece iki saat elektrik var ve civar köylerde günlerce elektrik yok. Yardım için teşekkür eden yerliler, yukarıda adı geçen kurumlardan başka jeneratörlerin yerel hastane için de kullanılacağını sözlerine eklediler.

Enerji Bakanlığı tarafından organize edilen bağış kampanyası, Bulgaristan Enerji Holdingi  (BEH) bünyesindeki şirketler tarafından finanse edildi. Yardım, Bolgrad'daki İvan Polovnyuk’un başkanlığındaki Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Derneği’nin talebine yanıt olarak yapıldı. Polovnyuk, askeri eylemler sonucunda enerji altyapısının büyük bir kısmının yok edilmesinden dolayı jeneratör temini için Enerji Bakanlığı ile temasa geçti.

Bakan Hristov, Noel arifesinde Bulgar soydaşları için tatlı gıda ve kuru gıda ürünleri satın alan Minko Gerdjikov başkanlığındaki Bulgaristan’daki Yunan İş İnsanları Konseyi Derneği'nin bağışını da teslim etti.


DİĞER HABERLER