BAKAN TÜZMEN: TÜRKİYE DÜNYA'DA EN İYİ ÇİMENTOYU ÜRETİYORPerşembe, 16 Nisan 2009

BAKAN TÜZMEN: TÜRKİYE DÜNYA'DA EN İYİ ÇİMENTOYU ÜRETİYORTürkiye'den Bulgaristan'a kanserojen madde içerikli çimento girdiği yönünde basında yer alan haberlerin üzerine, Bulgaristan'da temaslarda bulunan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye'nin dünyada en iyi çimentoyu ürettiğini söyledi.
Bu tür haberlerin pazar paylaşımı konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı yapılan yanlış bilgilendirme kampanyasından kaynaklanmış olacağını kaydeden Tüzmen, Türkiye'nin üstün kalitede mal ve hizmet üretimi yaptığını, yaş meyve ve sebzede dünyanın en iyi ürünlerini ürettiğini belirtti. Tüzmen, yanlış bilgilendirmeye kulak asılmaması gerektiğini kaydetti. Bakanlık yetkililerinden alına bilgiye göre de, Bulgaristan'a çimento ihraç eden şirketin bu ihracata yeni başladığı ve bazı oranları tutturmada zorluk yaşamış olabileceği ihtimaline yer verildi.
İş toplantısına katılan Bakan Tüzmen burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 6 milyar dolar olan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin kolay sağlanmadığını ve küçük meselelere takılıp kalınmaması gerektiğini vurguladı.
Bu arada, iş toplantısı sonrası Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ekonomi ve Enerji Bakanı Petar Dimitrov ile ''Teknik Düzenlemeler, Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi ve Metroloji Alanlarında Danışma ve İşbirliği Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı''nı imzaladı.


DİĞER HABERLER