BAL-GÖÇ GENEL BAŞKANI PROF.DR.EMŞİN BALKAN: "BULGARİSTAN'DAKİ KARDEŞLERİMİZİN DESTEĞİMİZE İHTİYACI VAR."Salı, 23 Ekim 2007

BAL-GÖÇ GENEL BAŞKANI PROF.DR.EMŞİN BALKAN: Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bulgaristan'da yapılacak seçimler öncesi birlik çağrısında bulunarak, "Bulgaristan'daki kardeşlerimizin desteğimize ihtiyacı var.

Artık azınlık olmak istemiyoruz ve seçimlerde geçmişte yaşananlarla ilgili gereken cevabı vermeliyiz" dedi.

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, kendilerini ilgilendiren gündemdeki konularla ilgili toplantı düzenleyerek, açıklama getirdi. 28 Ekim'de Bulgaristan'da yapılacak yerel seçimler öncesi birlik çağrısında bulunan Balkan, "Bulgaristan'ın 7.5 milyonluk nüfusunun 5'te 1'ini Türk kardeşlerimiz oluşturmakta. Son yıllarda artık Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç edilmiyor. Oradaki kardeşlerimiz ev ve işlerini kurmaya başladı. Artık orada azınlık olmak istemiyoruz ve ülke yönetiminde kardeşlerimizin de yer almasını istiyoruz. Türk soylu kardeşlerimizin haklarını bir çatı altında toplayan Hak ve Özgürlükler Partisi'nin bize Türkiye'deki seçmenlerin desteğine ihtiyacı var. Türkiye'de 500 bin seçmen bulunuyor. İçişleri Bakanlığı kararıyla, pasaport ve vize problemleri kaldırıldı ve 6 aylık ikametgah izni verildi. Artık çoğu üyemizin maddi durumu iyi ve kendi imkanlarıyla gidebilecek durumda. Bizde durumu iyi olmayan üyelerimize oluşturacağımız bütçe sonunda yardım edeceğiz. Üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirelim ve aday olan kardeşlerimizi yalnız bırakmayalım" dedi.

Bulgaristan'daki adayların Türk'ü, Türk'e vurdurmak gibi oyunlar sergilediklerini belirten Balkan, "Artık birlik olma zamanıdır. Bulgaristan'daki birçok bölgede Türk soylu aday kardeşlerimiz var. Kırcaali, Meydanlı, Kızılağaç gibi Türkler'in yoğun olduğu bölgelerde adaylarımızı ilk turda seçmeliyiz. Kırcaali'de geçmiş yıllarda da olduğu gibi aday olan Hasan Aziz kardeşimiz var. Geçmiş seçimlerde çeşitli oyunlarla kaybetti. Bir adaya karşı birçok Bulgar aday çıkıyor. İlk turda seçilemediği takdirde ikinci turda Bulgar adaylar birleşiyor ve güç birliği yapıyor. Onun için ilk seçimlerde Hasan Aziz'i seçmeliyiz. Türkiye'de Kırcaali bölgesinden birçok seçmen var. Birlik olmalı ve görevimizi yapmalıyız" diye konuştu.

Balkan, bu seçimlerde 15 bin seçmenin seçimlere katılacağını tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER