BALKAN BARIŞ ÖDÜLÜ JELEV'E VERİLECEKCuma, 08 Aralık 2006

BALKAN BARIŞ ÖDÜLÜ JELEV'E VERİLECEKBaşta Trakya ve Balkanlar olmak üzere yaşanılan coğrafi bölgedeki gazetecileri bir çatı altında toplamayı, yaşanan mesleki sorunları çözmeyi, bölge halkının birbirine yakınlaşmasını sağlamayı amaçlayan Güneydoğu Avrupa Gazeteciler derneği 2002 yılında Edirne Merkezli kuruldu. Balkan ülkeleri ile Türkiye ilişkilerini geliştirme çabaları gösteren dernek ilk Barış ödülünü 2004 yılında Bulgaristan Dışişleri eski Bakanı Solomon Pasi'ye verdi. Dernek, Edirne'de Valiliğin de katkıları ile 16-19 Kasım tarihleri arasında bir ilke imza atarak "Balkanlardaki Türk Gazetecilerin 1. Edirne Buluşması" ismi altında etkinlik organize etti. Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Romanya, Moldova Kosova ve Sırbistan'dan Türk soylu gazetecilerin katıldığı toplantıda Türkçenin korunması ve kullanılmasının desteklenmesine katkı sağlanması gerektiği vurgulandı.

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından verilmesi gelenek haline getirilen Balkan Barış Ödülünün bu yıl Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev'e verilmesi kararlaştırıldı.

Balkan Barış ödülüne kendisinin layık görülmesinden dolayı çok duygulandığını ve büyük memnuniyet duyduğunu belirten Balkan Siyasi Kulüp Başkanı Jelev, Türkiye ve Bulgaristan Türklerine karşı büyük bir saygı ve sevgi beslediğini, 1989 yılından önce meydana gelen olaylarda her zaman Türklerin yanında yer aldığını, 1989 yılından sonra da her platformda Türklerin mücadelelerindeki haklılığını göstermek için çaba sarfettiğini, bu çabalarına ömrü müsaade ettikçe devam edeceğini ifade etti.


DİĞER HABERLER