BALKAN ŞAİRLERİ KIRKLARELİ’NDE BULUŞTUÇarşamba, 30 Nisan 2008

BALKAN ŞAİRLERİ KIRKLARELİ’NDE BULUŞTU25 Nisan Cuma akşamı gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Şiir, Müzik ve Kültür Etkinliği'nde biraraya gelme fırsatı yakalayan Balkan coğrafyasından ve Trakya'dan şairler, muhteşem bir şiir keyfi yaşattılar.
Kırklareli Valiliği Il Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün organize ettiği, Cunhuriyetimizin 84. yılı Kültür Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen bu anlamlı programda 40 tane şair, 40 güzel eserini katılımcılarla paylaştı.
Saat 20.00'da başlayan programa Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Trakya Üniversitesi Rektörü ve Kırklareli Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Enver Duran, Vali Yardımcısı M.Zeki Koçberber, Gümülcine Vali Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu, Edirne Anıt Eserleri Derneği Başkanı Mustafa Hatipler, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erol Okan, Balkan ülkeleri ile Trakya'dan birçok şair, ozan ve sanatçılarımız ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.
Programdan önce Yunanistanlı ressam Füsun Suka'nın sergisini açan Vali Hüseyin Avni Coş, ressamı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.
Uluslararası Balkan Şiir, Müzik ve Kültür Etkinliği Saygı Duruşu ve Istiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından, programın açılış konuşmalarına geçildi. Ilk olarak yurt dışından gelen şairler adına kısa bir konuşma yapan Zeynel Beksaç, böylesine anlamlı bir etkinliğin hazırlanmasında rolü olan herkese teşekkürlerini sundu.
Daha sonra kürsüye Edirne Anıt Eserleri Derneği Başkanı Mustafa Hatipler davet edildi. Hatipler konuşmasında şunları kaydetti; "Tarihin beşiği Kırklareli'nde böylesine güzel bir buluşma ortamı sağlandığı için çok mutluyuz. Bu özel geceye katılımlarınızdan dolayı Organizasyon komitesi adına teşekkürlerimi sunuyorum. Şiir şenliğimize iştirak etmek için, şairlerimiz uzun yollar aştılar. Buraya Istanbul'dan, Tekirdağ'dan, Edirne'den ve Balkan coğrafyasından; Yunanistan'dan, Kosova'dan, Makedonya'dan, Bulgaristan'dan geldiler.
Şairler yıldız gibidirler. Toplumları, insanları aydınlatır. Ama yanmadan asla etraflarını aydınlatamazlar. Bu özel geceye hepiniz hoşgeldiniz."
Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ise şunları söyledi; "Değerli dostum, Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş, böyle bir organizasyona beni davet ettiği zaman hiç düşünmeden kabul ettim. Iyi ki de gelmişim. Böylesine güzel bir etkinliği tertip ettiği için önce kendisine, daha sonra emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bildiğiniz gibi 2005 yılından beri "Bereket Konvoyumuz" ile bütün Balkan ülkelerini geziyoruz. Oralara bereket götürüyoruz. Ve istiyoruz ki; Balkanlar da artık daha fazla kan olmasın. Sayın Valimiz, bu çalışması ile şairlerimizi bir çiçek buketi gibi topladı. Kendisine tekrar teşekkür ediyor ve gecenizin şiir gibi olmasını diliyorum."
Trakya Üniversitesi Rektörü ve Kırklareli Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Enver Duran ise geceyle ilgili olarak şunları söyledi; "Balkan "kazan" biz "kepçe" arıyoruz; Osmanlı Kültürü'nün peşinde her yeri dolaşıyoruz. Gönüllerimizde hep Balkanlara giden atlıların o nal sesleri. Umuyorum ki bu gece bu duyguları yaşatacak şairlerimiz bizlere, teşekkür ediyorum."
Gümülcine Vali Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu duygularını şöyle ifade etti; "Sayın Valimize nazik davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Edirne Anıt Eserleri Derneği Başkanı Mustafa Hatipler ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge'ye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sayın Bürge, bereket konvoyu ile Gümülcine'ye bereket getirdiler.
Sanat; ülkeleri birleştiren bir köprüdür. Bizler o köprüyü aşarak buralara geldik. Ama çok uzaklardan gelmedik. Artık istiyoruz ki; Sık sık gelelim, beraber olalım. Bu organizasyon bir adım olsun."
Son olarak Vali Coş, organizasyon hakkında şunları kaydetti; "Bilindiği gibi benzer bir organizasyon daha önce Edirne'de yapılmıştı. Bizler de "Bizim bir Kültür Merkezimiz" var diyerek Sayın Mustafa Hatipler ricada bulunduk ve böyle bir kültür etkinliği gerçekleştirmek istediğimizi belirttik. Balkanlarda Türkçe şiir yazan, şairlerimizin katılacağı bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu geleneksel hale getirmek istiyoruz. Elbette önerilerinizi de bekliyoruz. Hedefimiz bu buluşmaları çoğaltmaktır.
Her geçen gün daha da mekanikleşen hayatımızda "şiir" insana insan olduğunu hatırlatan bir unsurdur. Bu yüzden şiirler ve şairler ülkeler arasında dostluk köprüleri kurulmasında büyük rol oynarlar. Bu vesileyle bu özel geceye hepiniz hoşgeldiniz."
Açılış konuşmalarının ardından, Edirne Türk Sanat Müziği topluluğunun harika müzikleri eşliğinde şiir sunumuna geçildi. Ilk olarak Edirne'den Sema Karamanlıoğlu "Mostarlı Kız" isimli şiiri ile katılımcılara seslendi. Ardından Erman Ulusoy "Istemesek de" isimli şiirini salondakilerle paylaştı.
Ardından sırasıyla Enis Ilgar "Gölgeler" isimli şiirini, Firdevs Büyükateş "Balkanların Dağları" isimli şiirini, Tekirdağ'dan Atakan Şeniz "Seni Sevmek" adlı şiirini, Sebahattin Şenpazar "Loş Sokak" adlı şiirini ve Kıymet Güngüt "Ters Yön" isimli şiirini başarıyla yorumladı. Önadım Gazetesi yazarlarından, eğitimci, şair-ozan Hasan Öztürk ise "Manolya" isimli bestesini bağlaması ile seslendirerek, katılımcılara güzel bir "müzik arası" yaşattı.
Ardından; Nevzat Bilgiç "Kırklareli" isimli şiirini, Kosova'dan Refika Sülçevi "Batan Güneş" isimli savaş döneminde yazdığı şiirini, Edirne'den Mehmet Ağırgan ise "Bilemezsin ki" adlı şiirini okudu. Bunu takiben sırasıyla; Tekirdağ'dan Cahide Ulaş "Dağlara kan oturdu", Hatice Opak Bilgin "Betimleme", Bulgaristan'dan Baci Fehadov "Yazık", Mehmet Budak "Kırklareli", Mülayim Tirfil "Şair; Bu sözüm sana", Tekirdağ'dan Nuran Sevim "Düşündün mü giderken" isimli şiirlerini, dair şair dostları ile paylaştılar.
Kırklareli'den Ozan Ali Küçükdemirci'nin bağlama ve türkü resitalinin ardından, Yunanistan'dan Ahmet Davut "Atatürk'ün doğduğu topraklardan size selam getirdim" diyerek "Tütüncü Osman" adlı şiirini okudu. Sonrasında; Önadım Gazetesi yazarlarından şair-yazar Mustafa Ermiş, etkinliğe çok uygun bir şiirini katılımcılarla paylaştı; "Balkanlarda Bıraktıklarımız".
Ermiş'in ardından sırasıyla; Bulgaristan'dan Mümin Tahir; "Gece iniyor", Erdoğan Ertürk; "Istemem", Makedonya'dan Hüsrev Emin; "Gönüllere Sığmayan Hayal", Edirne'den Özlem Ağırgan; "Çakır Dikenleri", Yunanistan'dan Dr. Hasan Ahmet; "Arada bu, Bul bulabilirsen", Ilhan Özaltan; "Sesleniş", Makedonya'dan Leyla Şerif; "O yoksa, ben de yokum" isimli şiirlerini okudular. Ozan Bektaş Yavuz'un başarıyla seslendirdiği türkünün ardından, Alaeddin Ikican "Yaşamak Istiyorum", Istanbul'dan Nurettin Duman "Üzülme Desem Dostum", Kosova'dan Iskender Muzbeg "Köşe", Yunanistan'dan Şefsat Ahmet "Sevginin Yokluğu", Edirne'den Engin Beksaç "Istrancalar'dan esen rüzgar", Edirne'den Irfan Özcan "Gözlerinde götürdüğüm, Gözlerimle gel", Kosova'dan Zeynel Beksaç "Bir tren kalkıyor Kosova'dan" ve Mustafa Hatipler "Ülkenin Kuzey Gülü" isimli şiirleri okudular.
Poyralı Köyü Halk Oyunları gösterisinin ardından, program; Vali Hüseyin Avni Coş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ve Trakya Üniversitesi Rektörü, Kırklareli Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Enver Duran'ın tüm katılımcılara birer plaket sunmasıyla son buldu.