BALKAN SORUNLARI GEBZE'DE TARTIŞILDI. GEBZE BALKAN TÜRKLERİ DERNEK BAŞKANLARI İLE KONUK BULGARİSTAN KOŞUKAVAK BELEDİYE BAŞKANI KATILDIPazar, 13 Nisan 2008

BALKAN SORUNLARI GEBZE'DE TARTIŞILDI. GEBZE BALKAN TÜRKLERİ  DERNEK BAŞKANLARI İLE KONUK BULGARİSTAN KOŞUKAVAK BELEDİYE BAŞKANI  KATILDIÇeşitli tarihlerde Bulgaristan'dan göçedip de Türkiye'ye yerleşen vatandaşlarımızla halen Türkiye'de ikamet tezkeresi ile oturmakta olan soydaşlarımızın başta sosyal hakları olmak üzere bulunan çeşitli sorunları bir toplantı ile tekrar gündeme getirildi.
Dün saat 14.00'de Gebze Balkan Türkleri Derneği'nin Arapçeşme'deki binasında gerçekleşen toplantıya Gebze ve Darıca Balkan Türkleri Dernek Başkanları Raim Madenci ve Rıfat Yakupoğlu başkanlık ederken, toplantıya Türkiye'de bulunan Bulgaristan Koşukavak Belediye başkanı Sayın Sebihan Mehmet de katıldı. Toplantıda ayrıca Şekerpınar Beldesi'nin ilk Kurucu Belediye Başkanı Ali Sönmez, Şekerpınar Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Öztürk, Balkan Türkleri Eski Dernek Başkanı Basri Efendi ile yönetim kurulu üyeler ile çok sayıda dernek üyesi hazır bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SOSYAL HAKLAR KONUSU HALEN ÇÖZÜMLENEMEDİ

Gerçekleşen toplantıda bir bilgilendirme konuşması yapan Darıca Balkan Türkleri Dernek Başkanı ve Rumeli Balkan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Yakupoğlu, çeşitli zamanlarda Türkiye'ye göçeden vatandaşlarımızın Bulgaristan'da bulunan kazanılmış sosyal haklarının iadesinin ve devrinin yapılamadığını ve bu hususun özellikle Bulgaristan tarafından sekteye uğratıldığı için büyük bir sorun olarak halen devam ettiğini bildirdi.
Dolayısı ile bu konunun Bursa'da kurulu bulunan BAHAD Derneği tarafından İnsan Hakları Mahkemesine de taşındığını vurgulayan Yakupoğlu, ayrıca 1989 yıllarından beri ödenip de konutları çıkmayanların da halen bu sorununun çözümlenemediğini söyledi. Yakupoğlu, bu konuda hükümetten somut bir adımın atılmasını beklediklerini ve Başbakan'ın son Bulgaristan gezisinden de ümitvar olduklarını sözlerine ekledi.

KONUK BAŞKAN MEHMET: "BALKAN TÜRKLERİ BİRLİK OLMAK ZORUNDA!"

Bulgaristan Koşukavak Beldesinin Türk Belediye başkanı Sebihan Mehmet de toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, " Türkiye biz Bulgaristan Türkleri için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bizim geçmişimiz bu topraklardan çıkmıştır. Burada birlik ve beraberlik içerisinde olmuşsunuz, sizleri kutluyorum. İki ülke arasındaki sorunların özellikle halen iade edilmeyen sosyal hakların çözümlenebilmesi için her iki ülke hükümetine görev düşüyor.
Dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Bulgaristan gezisini olumlu ve çok yararlı bir gezi olarak görüyorum" dedi. Konuk Belediye başkanı daha sonra kardeş belediye oldukları Darıca Belediyesini ziyaret ederek Başkan Şükrü Karabacak ile bir süre görüştü.
Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER