BALKAN TÜRK GAZETECİLERİ EDİRNE'DE BULUŞTUCumartesi, 18 Kasım 2006

BALKAN TÜRK GAZETECİLERİ EDİRNE'DE BULUŞTUDün Edirne'de başlayan ve Güneydoğu Gazeteciler Derneği ile Edirne Valiliği tarafından düzenlenen Balkanlardaki Türk gazetecilerin birinci buluşmasına Balkan ülkelerinden çok sayıda Türk gazeteci katıldı.
Batı Trakya, Bulgaristan, Makedonya , Romanya , Kosova ve Sancaktan katılan Türk gazeteciler ülkelerinde Türkçe yayın yapan radyo, televizyon ve gazeteler ile ilgili bilgileri sundular.Tüm katılımcıların ortak problemleri olarak maddi yetersizlik öne sürüldü. Yapılan öneriler arasında ortak Balkan haber ajansı kurulması ve bu ajansın bütün Balkan ülkelerinde yaşayan Türklerle ilgili haber alış- verişinde bulunulması teklifinde bulunuldu. Bulgaristan'ı Kültür bakanlığı bölüm başkanı Mümün Tahir, Bulgaristan milli radyosu Türkçe yayınlar bölümünden Nahit Doğu ve Elena Kortel, Kırcaali Haber sitesi sahibi Müzekki Ahmet, Kırcaali Yeni hayat gazetesi adına Vijdan Ahmet ve Mehmet Recep temsil ettiler.
Mümün Tahir Bulgaristan'daki Türk basımının geçmişini ve bu gününü anlattı. Müzekki Ahmet ise son zamanların hızla geliştiği internet gazeteciliği ile ilgili görüşlerini sundu ve yeni oluşturulan kırcaali haber sitesinin gazeteye dönüştürülmesi için çalışmalar olduğunu belirtti.
Ayrıca toplantı sırasında yapılan bir açıklamada TRT'nin bir Balkan News adında bir kanal açmaya çalıştığını bildirdiler.
Bu gün gazeteciler Edirne'nin tarihi yerlerini geziyorlar.


DİĞER HABERLER